Spotkanie mrocznej Północy i słonecznego Południa będzie motywem przewodnim XII Festiwalu Puls Literatury, na który złożą się spotkania z pisarzami i poetami, warsztaty i konkursy literackie. Wydarzenie będzie odbywać się w Łodzi w dniach 1-9 grudnia.

Celem Festiwalu organizowanego przez łódzki Dom Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich jest upowszechnianie literatury i wspieranie czytelnictwa. W tym roku organizatorzy zaplanowali na nim spotkanie dwóch europejskich regionów nieustannie wywierających wpływ na dzieje i kondycję Europy - Północy i Południa.

"Od dłuższego czasu w Europie zaczynamy myśleć o kulturze, świecie i ludziach w kategoriach Północ - Południe, a kategoria Wschód - Zachód zeszła na dalszy plan. Chcemy pochylić się nad różnymi kontekstami tej relacji, zbadać, skąd biorą się nasze korzenie kulturowe" - wyjaśnił podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Domu Literatury w Łodzi Przemysław Owczarek.

Organizatorzy wydarzenia zwracają uwagę, że Polska to geograficzne południe Północy i północ Południa. Północ jawi im się jako przestrzeń bogactwa i rozwoju, Południe zaś jest według nich sferą rozmaitych konfliktów cywilizacyjnych, dlatego - jak dowodzą - migracyjna wędrówka ludów odbywa się obecnie z Południa na Północ, choć historycznie to jednak Południe było kolebką cywilizacji i kultury europejskiej, a Północ - obszarem działania barbarzyńców.

"Przewodnikiem w wyprawie na południe będzie dla nas Zbigniew Herbert, któremu poświęcony będzie panel z udziałem Francesco Cataluccio i Andrzeja Franaszka. O relacjach kulturowych i ekonomicznych Północ - Południe porozmawiamy też ze Zbigniewem Mikołejką i Dariuszem Czają" - podkreślił Owczarek.

Gośćmi specjalnymi Pulsu Literatury będzie grupa pisarzy ze Szwecji. Znajdzie się wśród nich reportażysta i dziennikarz polskiego pochodzenia Maciej Zaremba Bielawski - autor popularnych także w naszym kraju książek "Leśna mafia", "Higieniści", "Polski hydraulik", szwedzka pisarka Agneta Pleijel - m.in. autorka książki o Witkacym i Bronisławie Malinowskim "Lord Nevermore" oraz szwedzka poetka pochodzenia irańskiego Athena Farrokhzad. Obie twórczynie wraz z Jarosławem Mikołajewskim wezmą udział w debacie "Wędrując do Europy" poświęconej kulturze i literaturze uchodźców.

W trakcie Festiwalu rozstrzygnięte zostaną konkursy m.in. translatorski, krytycznoliteracki, poetycki oraz dotyczący prozy poetyckiej, jednego wiersza, debiutu książkowego.

Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie wręczenie Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima w wysokości 50 tys. zł za "twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych". W tym roku na liście nominowanych znaleźli się Jolanta Brach-Czaina, Izabela Filipiak (Morska), Konrad Gra, Urszula Kozioł, Ewa Kuryluk, Piotr Matywiecki i Małgorzata Szejnert.

"Zastanawialiśmy się nad 20 nazwiskami; wielokrotnie spieraliśmy się o naszych kandydatów. Wybór nominowanych odzwierciedla sporą różnorodność, a ostateczna decyzja jury może być odebrana jako dość niezwykła" - podkreślił przewodniczący jury Maciej Świerkocki.

Laureat nagrody zostanie przedstawiony na uroczystej gali, która odbędzie się 9 grudnia w Teatrze Nowym. Tego wieczoru wystąpią też zespoły Agnellus i Hańba!

Nazwa organizowanego w Łodzi po raz 12. Festiwalu nawiązuje do wychodzącego w Łodzi w latach 1977-1981 nieregularnika "Puls", ważnego i legendarnego pisma literackiego opozycji demokratycznej. Według organizatorów, wydarzenie ma łączyć dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym "pulsem" literatury.