W sobotę, w przeddzień Święta Niepodległości, w całej Polsce będą się odbywać pikniki wojskowe "Służymy Niepodległej"; wśród atrakcji przewidziano m.in. występy artystyczne, pokazy sprzętu wojskowego i wspólne odśpiewanie "Marszu Pierwszej Brygady" - poinformowało MON.

Jak podało Ministerstwo Obrony Narodowej, pikniki rozpoczną się o godz. 13 w siedemnastu polskich miastach we wszystkich województwach.

Resort przekazał, że w pikniku w Warszawie, który będzie zorganizowany na terenie Muzeum Wojska Polskiego, będzie uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak. Minister weźmie udział we wspólnym odśpiewaniu "Marszu Pierwszej Brygady" z akompaniamentem orkiestry wojskowej i chórów, które zaplanowane jest na godz. 16 na wszystkich piknikach.

Wśród atrakcji pikników przewidziano m.in. prezentację najnowocześniejszego wyposażenia żołnierza oraz ciężkiego sprzętu - m.in. czołgu Leopard, samobieżnego moździerza RAK, zestawu przeciwlotniczego Poprad, transportera Rosomak oraz innych pojazdów używanych na polu walki.

Odwiedzający pikniki otrzymają unikatowe numery "Polski Zbrojnej" oraz repliki czapek wojskowych – "rogatywki" i "maciejówki". W wybranych lokalizacjach dostępne będą też mobilne punkty krwiodawstwa, gdzie będzie można wziąć udział w kampanii "Niepodległą mamy we krwi".

W Warszawie będzie można też zobaczyć elementy umundurowania i uzbrojenia żołnierza przygotowane przez Polską Grupę Zbrojeniową, Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe i Agencję Mienia Wojskowego. Na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego zostanie rozstawione kino polowe, w którym będą wyświetlane filmy o tematyce historycznej i współczesnej.

Będzie też można zwiedzić stanowisko promocyjne Akademii Sztuki Wojennej, a także stoisko "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej", gdzie chętni do wstąpienia do polskiej armii będą mogli poznać więcej szczegółów.

W całej Polsce przewidziano też liczne wstępy artystyczne.

Pikniki zakończy uroczysty Capstrzyk Niepodległości.

Z listą miast, w których będą odbywać się pikniki, można zapoznać się na stronie resortu obrony narodowej, który jest organizatorem wydarzenia.