Sztuka baletu najlepiej wpisuje się w ideę satelitarnego przekazu wydarzeń artystycznych z najważniejszych teatrów świata do kin. Szybko znalazła swoje miejsce na wielkim ekranie, m.in. dzięki Teatrowi Bolszoj w Moskwie, który zdecydował się swoje sławne spektakle baletowe transmitować na cały świat. „To sztuka obywająca się bez słów, zachwycająca i poruszająca widzów pięknem ruchu. Balet jest bardzo uniwersalny” – mówi Katarzyna Gardzina-Kubała, specjalista ds. promocji nazywowkinach.pl. W tym sezonie w kinach będzie można podziwiać komicznego „Don Kichota”, klasycznego „Dziadka do orzechów”, „Bajaderę” i „Śpiącą królewnę” oraz XX-wieczny „Złoty Wiek” i wieczór baletowy „Carmen-Suita” i „Pietruszka”.

Publiczność pokochała także kinowe filmy dokumentalne o sztukach pięknych. Wśród nich wyróżnia się pionierski cykl „Wystawa na Ekranie” pomysłu brytyjskiego reżysera dokumentalisty Phila Grabsky’ego. Już 6. sezon cyklu otworzy premiera filmu „Degas. Umiłowanie perfekcji”. „Degas zawsze był impresjonistą, który najbardziej mnie intrygował – mówi Grabsky. – Myśli się o nim jako o malarzu baletnic i koni wyścigowych, tymczasem spora część jego twórczości to portrety”. W sezonie 6. cyklu na ekranach pojawią się jeszcze dwa nowe dokumenty: „Młody Picasso” oraz „Van Gogh i Japonia”. Z okazji 350. rocznicy śmierci Rembrandta przypomniany zostanie film o nim.

Pozostając w kręgu zainteresowania baletem, nazywowkinach.pl wprowadza na ekrany film dokumentalny o Rudolfie Nuriejewie. „Zasłynął w równym stopniu jako znakomity tancerz, co artysta, który rzucił wyzwanie systemowi. Ikona, uciekinier ze Związku Radzieckiego, a wreszcie skandalista i prawdziwy celebryta swoich czasów” – opowiada Bartłomiej Majchrzak, dyrektor nazywowkinach.pl. Pierwsze pokazy już 13 listopada.

Zwiastun sezonu 2018-19 cyklu „Bolshoi Ballet Live”:

Zwiastun filmu „Degas. Umiłowanie perfekcji”:

Zwiastun filmu „Nuriejew bez kurtyny”: