Sztuka Floriana Zellera „Nim odleci" w reżyserii Macieja Englerta jest pozornie prostą historią rodzinną o małżeństwie z wieloletnim stażem, ich dorosłych córkach, tajemniczej znajomej męża z przeszłości i najnowszym ukochanym młodszej córki. Polska prapremiera już 17 listopada w warszawskim Teatrze Współczesnym.
Marta Lipińska. fot. Marta Ankiersztejn / Media

Cały urok i wartość sztuki tkwi w sposobie jej opowiadania: autor nie zachowuje chronologii, co więcej, myli wciąż tropy, mnożąc warianty zdarzeń, zmienia punkty widzenia. Co się wydarzyło, a co jest tylko wyobrażeniem któregoś z bohaterów, kto jest kim? W sposób kunsztowny, subtelny przeplata świat realny z metafizycznym. W bardzo precyzyjny sposób prowadzi widza przez labirynt splątanych losów swoich bohaterów, skłaniając do refleksji nad życiem, miłością i śmiercią.

Florian Zeller (ur. 1979) -- francuski powieściopisarz i dramaturg. Debiutował mając 23 lata powieścią Neiges artificiels (Sztuczne śniegi). Debiut był udany – książka otrzymała nagrodę Prix de la Fondation Hachette. Było jeszcze kilka prób prozatorskich, aż autor zafascynował się teatrem i skupił się na dramatopisarstwie. Do dziś napisał 12 sztuk teatralnych. W Polsce znane są trzy: Matka (La Mère 2010), Prawda (La Verité 2011), Ojciec (Le Peré 2012), w przygotowaniu jest przekład Syna (Le Fils 2018). Wszystkie sztuki Zellera cieszą się zainteresowaniem widzów i uznaniem krytyki, przetłumaczone na wiele języków, grane są na wielu scenach europejskich i nie tylko – Ojciec – najwyżej, jak dotąd, ceniony i obsypany nagrodami dramat - trafił do teatrów w Hong Kongu i w Sydney. Sztuka Przed odlotem (Avant de s’volere) została napisana w 2016 r. Zeller jest w Polsce znany z realizacji „Ojca” i „Prawdy”.

Florian Zeller
Nim odleci
(Avant de s’envolere)

Przekład: Bogusława Frosztęga
Reżyseria Maciej Englert
Scenografia Marcin Stajewski
Kostiumy Anna Englert
Muzyka Jerzy SatanowskiOsoby:

André, ojciec - KRZYSZTOF KOWALEWSKI
Madeleine, matka – MARTA LIPIŃSKA
Anne, córka – MONIKA KRZYWKOWSKA
Elise, druga córka – BARBARA WYPYCH
Kobieta – AGNIESZKA PILASZEWSKA
Mężczyzna – MICHAŁ MIKOŁAJCZAK
Polska prapremiera 17 listopada, godz. 19.00, Teatr Współczesny, Warszawa, ul. Mokotowska 13

„Pośród największej burzy / Zawsze jest jakiś ptak, by nas uspokoić / Ten nieznajomy ptak / Śpiewa przed odlotem…”
Krzysztof Kowalewski, fot. Magda Hueckel / Media / Magda Hueckel Tomasz Sliwinski