615 wystawców z 20 krajów zaprezentuje swoją ofertę podczas rozpoczynających się w czwartek w Krakowie Międzynarodowych Targów Książki. Jak zapewniają organizatorzy, tegoroczna edycja będzie bardziej komfortowa dla zwiedzających i dla czytelników.

Gościem honorowym targów będzie Szwecja, co dla czytelników oznacza dużą dawkę kryminałów i literatury dziecięcej.

"Rynek polski jest bardzo ważny. Szwecja to 8,5-milionowy kraj, a do Krakowa przyjedzie ponad 20 wiodących szwedzkich autorów, nie tylko tworzących kryminały, ale także literaturę dziecięcą i reportaż" - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej poprzedzającej Targi Książki konsul honorowa Szwecji Lidia Wiszniewska.

Na targach będzie można spotkać m.in. Asę Lind, Martina Widmarka, Hermana Lindquista, Niklasa Orreniusa, Monsa Kallentofta i wnuczkę Astrid Lindgren - Annikę Lindgren. W Krakowie będzie też Linn Hansen – szwedzka poetka, laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018 za tom "Przejdź do historii".

W ramach programu edukacyjnego Szwecja przygotowała warsztaty i spotkania zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych poświęcone m.in. literaturze dziecięcej, czytelnictwu, przekładom, wolności słowa, prawdziwym i fałszywym informacjom w internecie.

Prezydent Jacek Majchrowski przypomniał, że Kraków jest Miastem Literatury UNESCO i jak podkreślił tytuł ten nie jest przypadkowy, bo zarówno w przeszłości jak i teraz ma ogromną tradycję wydawniczą i potencjał literacki. Jak poinformował, by zapewnić miłośnikom literatury komfortowe dotarcie na Targi Książki, na które zawsze przybywają tłumy, miasto uruchomi dodatkowe autobusy i tramwaje oraz zwiększy częstotliwość ich kursowania.

"Sądzę, że hitem tegorocznych Targów Książki będzie album pod redakcją prof. Jacka Purchli +Tysiąc skarbów Krakowa – dzieje i sztuka+, piękne wydawnictwo, pokazujące miasta od początku jego historii" – mówił Majchrowski.

Udział w tegorocznych targach potwierdziło 615 wystawców z 20 krajów oraz 781 autorów. Czytelnicy będą mogli wybierać spośród kilkuset spotkań, program towarzyszący to w sumie ponad tysiąc godzin.

Obecność potwierdzili m.in. Wojciech Cejrowski, Anna Dymna, Elżbieta Dzikowska, Barbara Gawryluk, Manuela Gretkowska, Katarzyna Grochola, Jacek Hugo-Bader, Grzegorz Kasdepke, Marek Krajewski, Hanna Krall, Ewa Lipska, Katarzyna Nosowska, Beata Pawlikowska, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Adam Wajrak, Martyna Wojciechowska.

We wrześniu członkowie Stowarzyszenia Unia Literacka i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich wystosowali do prezes Targów w Krakowie i prezydenta miasta list, w którym zwrócili uwagę na złą organizację ruchu wokół centrum targowego, kłopoty czytelników z dotarciem na targi, ciasnotę w samej hali. Zaapelowali o zmiany.

Prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska podkreśliła, że organizatorzy Targów po każdej ich edycji zastanawiają się, co można zrobić lepiej i wprowadzają zmiany. "Naprawdę wiemy, co dzieje się w naszym obiekcie. Jesteśmy w hali od rana do wieczora. W tym roku zamknęliśmy listę wydawców wcześniej, po negocjacjach z nimi udało nam się przesunąć parę stoisk, szersze mają być korytarze, niektóre spotkania z autorami będą w osobnych salach, a nie przy stoiskach" - mówiła Grabowska.

Dodała, że organizatorzy chcieli przenieść niektóre spotkania z autorami do innych obiektów w mieście poza Expo Kraków, ale wydawcy nie chcą, by odbywały się one poza Targami Książki. "Jesteśmy przygotowani na limitowanie wejść, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wtedy część osób będzie musiała zaczekać aż halę opuści pewna grupa czytelników. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to zwiedzanie muzeum, są czytelnicy, którzy w EXPO Kraków spędzają cały dzień" – mówiła Grabowska. Do limitowania wejść może wejść w sobotę, kiedy na Targi tradycyjnie przychodzi najwięcej osób.

By zwiększyć komfort, dobudowana została dodatkowa przenośna hala "Dunajec" o powierzchni niemal 1,1 tys. m kw., w której zlokalizowana będzie szatnia, kawiarnia i strefa relaksu. Zmieniono lokalizację stoisk najbardziej obleganych wydawców, poszerzone mają być korytarze. Oprócz parkingu pod centrum handlowym M1 czytelnicy będą mogli korzystać z parkingu pod siedzibą Telewizji Kraków. Stamtąd autobusy i busy będą dowoziły tuż pod halę targową. Dla rowerzystów będzie parking na 140 stanowisk.

Przed rokiem Targi Książki odwiedziło blisko 70 tys. zwiedzających.