Już w przyszłym tygodniu rozpoczyna się kolejna edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Nagrodą za najlepszą etiudę jest udział w rocznym kursie w Wajda School. Werdykt poznamy 21 października podczas zamknięcia Festiwalu w Kinie Z w Szkole Filmowej w Łodzi.

Ambitny prokurator szukający sprawiedliwości za wszelką cenę czy Paweł Deląg lądujący na plaży helikopterem? Pościg dresiarzy za dziecięcym wózkiem czy przewracanie partnerowi talerza z zupą jako symbol prawdziwej miłości? Mrówka na krawędzi wytrzymałości, kwadrat na klatce schodowej, a może Wardruna i pogrzeb wikinga? Konkursy krótkich form to nieodłączna część festiwali filmowych na całym świecie. Nie inaczej jest na Festiwalu Kamera Akcja – o miano najlepszych powalczy w tym roku osiem etiud i osiem animacji.

– Wysyłając swój film do festiwalowego konkursu młody reżyser zwraca uwagę krytyków filmowych i blogerów na swoją twórczość. To możliwość zderzenia się z opinią tych, którzy recenzują, a często też programują festiwale filmowe – mówi Przemek Glajzner, organizator festiwalu. Wśród laureatów konkursu znaleźli się m.in. Kuba Czekaj za film “Twist and Blood”, Agnieszka Woszczyńska za etiudę “Fragmenty” czy Roman Przylipiak za film “Jerry”, a także animatorzy: Tomasz Bolek, Andrea Guizar czy Alicja Błaszczyńska.

Patronami Konkursu Etiud i Animacji podczas 9. Festiwalu Kamera Akcja są: Wajda School i Legalna Kultura, które wspierają rywalizację młodych twórców już po raz trzeci.

W skład tegorocznego jury, wyłaniającego najlepszy krótkometrażowy film i najlepszą animację festiwalu, wejdą: Joanna Łapińska – dyrektorka programowa Transatlantyk Festival, Ada Minge – filmoznawczyni, odpowiedzialna za PR w firmie dystrybucyjnej M2 Films i Filip Marczewski – reżyser, wykładowca w STUDIO PRÓB w Szkole Wajdy. W obradach jury wezmę także udział blogerzy akredytowani na 9. FKA.

Nagrodą za najlepszą etiudę jest udział w rocznym kursie w Wajda School - wybranym zgodnie z potrzebami zwycięzcy.

Werdykt poznamy 21 października (niedziela) o 19:00 podczas zamknięcia 9. Festiwalu Kamera Akcja, które odbędzie się w Kinie Z w Szkole Filmowej w Łodzi.

Filmy zakwalifikowane do konkursu

BOGDAN I RÓŻA (etiuda) 15:00

reżyseria: Milena Dutkowska
zdjęcia: Igor Połaniewicz
muzyka: Adam Sypka
montaż: Patrik Eriksson


Bogdan i Róża są starym małżeństwem. Żyją razem, mieszkają razem w jednym pokoju, pracują na tej samej szkolnej stołówce, jednak ze sobą nie rozmawiają. Ich życie wypełnia milczenie i codzienne, wzajemne złośliwości.

DROGA DO NILFHEIM (animacja) 05:11

reżyseria, scenariusz, autor zdjęć: Aleksandra Kryger
muzyka: Wardruna

Film „Droga do Nilfheim” wykonany został w technice animacji klasycznej . Animacja malowana była na kartkach celuloidowych. Muzyka użyta w filmie, zatytułowana „Helvegen” jest autorstwa zespolu Wardruna. Główna inspiracją była mitologia skandynawska. Historia prezentuje pogrzeb bogatego skandynawa, który opisany został przez Ahmada Ibn Fadlana.

FAR BEYOND THE HELIOPAUSE (etiuda) 05:11

reżyseria, scenariusz, montaż: Roman Przylipiak
zdjęcia: Patryk kin
muzyka: Dariusz Mazurowski
produkcja: Aleksandra Fornal


Chłopiec obserwuje życie w swojej rodzinie. Coś jest nie tak. Ma młodszą siostrę. Ale czy na pewno? Może to tylko miraż. W swojej głowie chłopiec buduje świat, który chce naprawić. Tylko czy to jest świat rzeczywisty?

III (animacja) 15:00

reżyseria, scenariusz, montaż: Marta Pajek
muzyka: Aleksandra Gryka
dźwięk: Michał Jankowski

Kobieta i mężczyzna w średnim wieku spotykają się w poczekalni i natychmiast zbliżają się do siebie. On pomaga jej zdjąć ciężkie, czarne futro, pod którym ona jest naga. Tak rozpoczyna się wspólna gra polegająca na naprzemiennym uwodzeniu i obnażaniu się wzajemnie i która z czasem staje się coraz bardziej brutalna. „III” to portret kobiety w wyczerpującej relacji z mężczyzną, która przyciąga i odpycha z jednakową siłą. Film jest trzecią częścią tryptyku „Figury niemożliwe i inne historie”.

INNY (animacja) 04:48

reżyseria, autor zdjęć: Marta Magnuska
scenariusz: Marta Magnuska, Paulina Lewicka
muzyka: Anna Nowak
montaż: Ewa Golis


W oczekiwaniu na tajemniczego gościa, zgromadzeni snują przypuszczenia, jak wygląda i kim jest obcy. Nieznajomy materializuje się w ich wyobraźni, a jego obecność staje się niemal namacalna. Początkowy entuzjazm tłumu ustępuje miejsca uczuciu niepokoju.

JEST NAPRAWDĘ EKSTRA (etiuda) 28:00

reżyseria, scenariusz: Katarzyna Warzecha
autor zdjęć: Piotr Pawlus
muzyka: An-hoer
montaż: Piotr Kremky


Iga, studentka Akademii Muzycznej, dowiaduje się o wygraniu zagranicznego stypendium, o które bez jej wiedzy aplikował jej ojciec. Bohaterka działając pod wpływem emocji pakuje się i opuszcza dom. Wraca po trzech miesiącach, gdy dociera do niej informacja, że ojciec jest poważnie chory. Ostatni tydzień jego życia jest swoistym pożegnaniem rodziny, ale też konfrontacją bohaterki z samą sobą.

KWADRATURA KOŁA (animacja) 04:50

reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż: Karolina Specht
muzyka: Paweł Cieślak

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że KWADRAT żyje wśród chaosu i zmian. Przy drugim zauważamy, że układy w których funkcjonuje, ciągle powtarzają się, wprowadzają rutynę, hipnotyzują nie pozwalając zrobić żadnego ruchu. Pewnego razu do schematu wkrada się nowy element, który na chwilę pozwoli KWADRATOWI nieco inaczej spojrzeć na rzeczywistość. “Kwadratura koła” to pełna graficznych metafor, na wpół abstrakcyjna opowieść o pewnym niemożliwym uczuciu.

MODUS OPERANDI (etiuda) 20:38

reżyseria, scenariusz: Remigiusz Biernacki
zdjęcia: Mikołaj Syguda
muzyka: Maciej Cieślak
montaż: Irena Siedlar


Praca adwokata może być jak gra w szachy, dopóki przestrzega się reguł. Przekonuje się o tym popularny adwokat, którego zaczepia w parku tajemniczy mężczyzna proponując partię szachów. Czarny kryminał o ludziach, którzy chcą być ponad prawem.

MRÓWKA WYCHODZI ZA MĄŻ (animacja) 15:00

reżyseria: Michał Poniedzielski
scenariusz: Bartosz Wierzbięta
muzyka: Łukasz Targosz
montaż: Michał Poniedzielski, Nikodem Chabior


Mrówka mieszka w typowej, europejskiej metropolii i jest typową przedstawicielką młodego pokolenia europejskich kobiet z wyższym wykształceniem i ambicjami. Pracuje w korporacji, chodzi do kosmetyczki, na jogę, walczy z wyimaginowaną nadwagą, ogląda telewizję i czyta kolorowe magazyny. Wszystkie życiowe wysiłki angażuje w to by być niezależną, spełnioną zawodowo, piękną i szczęśliwą. Nieświadomie jednak marzy o wielkiej miłości, może nawet dzieciach i rodzinie… Seria rozpoczyna się w momencie, kiedy Mrówka zdaje sobie z tego sprawę i postanawia się zakochać. Jednak co w teorii wydaje się łatwe, w praktyce graniczy z niemożliwością.

NIE MASZ DYSTANSU (animacja) 03:57

reżyseria, scenariusz, autor zdjęć, montaż: Karina Paciorkowska
aktorzy głosowi: Alex Gortat, Sara Małecka, Adam Szwarc

Próba ukazania miejsca kobiet we współczesnym świecie. Inspirowane mediami i (niestety) życiem codziennym.

POCAŁUNEK (etiuda) 05:52

reżyseria, scenariusz: Rafał Łysak
autor zdjęć: Mateusz Czuchnowski
montaż: Łukasz Jaśniak

Kaja opiekuje się cierpiącym na porażenie mózgowe Kamilem. Totalne uzależnienie chłopaka od jej woli zaczyna budzić w Kai dziwną pokusę.

RAMA OSOBISTA (animacja) 02:10

twórcy: Maksymilian Rzontkowski, Jan Bąk

Mężczyzna zostaje aresztowany za rzekomą kradzież ramy z muzeum.

SOMNAMBULISM (animacja) 05:04

reżyseria, scenariusz, autor zdjęć, montaż: Aga Gawrońska
muzyka: Aleksandra Słyż

Czym jest rzeczywistość? Skąd wiemy, że nie śnimy w tym właśnie momencie? Nie pamiętamy początku własnych snów, ale czy pamiętamy początek własnego życia?

SYZYFY (etiuda) 04:40

reżyseria, scenariusz, montaż: Jan Gruszka
autor zdjęć: Szymon Jarząbek
muzyka: Krzysztof Rau

Krótkometrażowa komedia, ukazująca perypetie dwóch dresiarzy ratujących dziecięcy wózek przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

SZCZĘŚCIE (etiuda) 24:01

reżyseria, scenariusz: Maciej Buchwald
autor zdjęć: Tomasz Gajewski
muzyka: Maciej Moruś, Bartłomiej Tyciński
montaż: Maciej Gajewski


Troje ludzi w różnym wieku szuka miłości, sukcesu i spokoju. Ale czasami do szczęścia potrzeba… szczęścia.

WAKACJE (etiuda) 15:30

reżyseria, scenariusz: Filip Bojarski
autor zdjęć:. Tomasz Wierzbicki
muzyka: Teoniki Rożynek
montaż: Nikodem Chabior


„Lato, lato, lato czeka
Razem z latem czeka rzeka
Razem z rzeką czeka las
A tam ciągle nie ma nas”


Ludwik Jerzy Kern