Polska hrabianka i jeden z najlepszych szpiegów II wojny światowej. Pierwsza kobieta w brytyjskim Secret Intelligence Service, którą, jak twierdzą biografowie, premier Winston Churchill nazywał swoją ulubioną agentką. A Ian Fleming uwiecznił, wzorując na niej postać Vesper w pierwszej powieści o Jamesie Bondzie – „Casino Royale”.
Krystyna Skarbek (By UnknownUnknown author (CBN Polona) [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons) / Wikimedia Commons
Inteligentna, pomysłowa, ze zmysłem do improwizacji i smykałką do języków. Wysportowana i prześliczna (w 1930 r. weszła do ścisłego finału w konkursie Miss Polonia). Wiele źródeł wskazuje, że poufne informacje zebrane m.in. przez Skarbek (posługującą się też nazwiskami Christine Granville czy Pauline Armand) pomogły uściślić przewidywany termin niemieckiej inwazji na ZSRR.
Zobacz, kto jeszcze znalazł się na naszej liście:
Kluczem do jej sukcesów często była brawura. W lipcu 1944 r., wspierając francuskich partyzantów na płaskowyżu Vercors, doprowadziła do uwolnienia z rąk Niemców kilku aresztowanych i czekających na egzekucję agentów. Po prostu wkroczyła pewnym krokiem do więzienia, oświadczając osłupiałemu oficerowi SS, że jest siostrzenicą marszałka Montgomery’ego i w razie rychłego ataku aliantów tylko jej wstawiennictwo zapewni mu bezpieczeństwo. A było to w czasie, gdy za jej własną głowę gestapo wyznaczyło nagrodę. Plan się powiódł, a odważna Polka mogła wysłuchać nadanych przez radio BCC „gratulacji dla Pauline”.