Muzeum Narodowe jest pierwszą instytucją kultury w Krakowie, której galerie i zbiory będą prezentowane na platformie Google Arts&Culture. "Dla nas to niesamowita szansa na przyciągniecie nowych widzów” – mówił w poniedziałek dyrektor MNK Andrzej Betlej.

W poniedziałek w gmachu głównym trwało fotografowanie wystawy "Wyspiański".

Do tworzenia wirtualnych wycieczek (Museum View) Google wykorzystuje wózek Trolley obsługiwany przez operatora. Wózek waży ok. 60 kg i jest wyposażony w panoramiczny aparat na głowicy, która obraca się o 360 stopni.

"To jest specjalny aparat przystosowany do robienia zdjęć w ciemnych pomieszczeniach – takich jak pomieszczenia muzealne, gdzie oświetlenie jest przygaszone. Mamy dalmierze laserowe mierzące odległość wózka od ścian, dzięki którym odbywając wirtualny spacer można przemieszczać się po salach zbliżając się lub oddalając od dzieł sztuki, system określający lokalizację, laptop, do obsługi całego systemu oraz dysk twardy do przechowywania zdjęć" – mówił Piotr Zalewski z Google.

Dodał, że podczas jednego dnia powstają tysiące zdjęć. Z reguły operator robi kilka spacerów po wystawie lub galerii, z których później powstaje ostateczna wersja wirtualnej wycieczki. "Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się odbyć te wirtualne spacery po Muzeum Narodowym i jego zbiory będą mogli podziwiać internauci z całego świata" – dodał Zalewski.

W krakowskim Muzeum Narodowym fotografowane będą m.in. zbiory: sztuki polskiej XIX wieku w Sukiennicach, sztuki dawnej w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, obiekty znajdujące się w Domu Matejki, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego oraz na wystawach "Wyspiański" i "Sytuacja się zmieniła" w gmachu głównym.

"To zbiory wyjątkowe i różnorodne i tym kierowaliśmy się wybierając galerie" - mówił dyrektor MNK Andrzej Betlej. "Jesteśmy pierwszą placówką w Krakowie i mam nadzieję, że będziemy bardzo mocno reprezentowani na tej platformie. Bardzo się cieszę, że zbiory Muzeum Narodowego będą poprzez nią dostępne, bo nasza obecność tam pozwoli przyciągnąć nowe osoby" – podkreślił.

Jak dodał muzeum planuje, że wystawa zorganizowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, która zostanie otwarta pod koniec października, będzie dostępna nie tylko w gmachu głównym MNK, ale także w świecie wirtualnym.

Google Arts & Culture to platforma stworzona w 2011 r. Są na niej dostępne zbiory ponad 1500 instytucji kulturalnych z 70 krajów świata, m.in. Galerii Tate z Londynu, Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku czy Galerii Uffizi z Florencji. W Polsce zespół Google Arts & Culture odwiedził już 28 miejsc m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, warszawski Zamek Królewski i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski, Filmotekę Narodową, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Muzeum Narodowe w Krakowie jest najstarszą – założoną w 1879 r. instytucja w Polsce noszącą nazwę "Narodowe" i największą pod względem liczby zbiorów, którymi się opiekuje. Co roku muzeum organizuje kilkanaście wystaw czasowych. Najpopularniejszą z nich jest obecnie ekspozycja "Wyspiański", którą widziało już ponad 160 tys. zwiedzających.