Legenda o Golemie, sztucznym człowieku, jest jedną najstarszych z tradycji żydowskiej. Od lat przenika różne kultury i nadaje nowe sensy. Jak wiele figura sztucznego człowieka mówi o nas samych? Jak silnym jest elementem zbiorowej wyobraźni? Czy jest projektem marzeń o dorównaniu Bogu? „Golem”, po „Dybuku” i „Malowanym ptaku”, jest ostatnią częścią tryptyku, realizowanego przez Maję Kleczewską i Łukasza Chotkowskiego w Teatrze Żydowskim. Dla naszych Czytelników mamy cztery podwójne zaproszenia na ten spektakl.
„Pozostali, sam na sam ze swoimi wspomnieniami, które - chodź tak trudno je dźwigać - pozostać musiały w nich na całe życie, często pod osłoną milczenia. W ich życiu nierzadko właśnie cień tych wspomnień pozostał najistotniejszy. Próbują wspierać się nawzajem, wspólnie szukać śladów, własnych korzeni...”

Jerzy Ficowski

Legenda „Golema” będzie opowiedziana głosami Dzieci Holokaustu. Ocalonymi, osmalonymi, którzy na co dzień wciąż pozostają w ukryciu. Tu każde wypowiedziane słowo, działanie, wiąże się z przeżytym doświadczeniem odciśniętym w ciele.

„Golem” staje się Przestrzenią Pamięci. Pamięci, która trwa, nie ma końca i będzie przekazywana. Klasyczny podział na widownię i scenę w „Golemie” zostaje unieważniony. Umowa na opowiedzenie tradycyjnej opowieści zostaje zawieszona. Sam widz decyduje, które fragmenty historii go interesują. Sam widz decyduje ile trwa spektakl. Widz w sposób indywidualny poddaje się wpływom nowych mediów, muzyki współczesnej, wielości bodźców płynących z fragmentarycznego odbioru świata. W „Golemie” teraźniejszość nie istnieje, tylko widz jest tu i teraz, a postaci doświadczają przeszłości i przyszłości.

„Golem”, po „Dybuku” i „Malowanym Ptaku”, jest ostatnią częścią tryptyku, realizowanego przez Maję Kleczewską i Łukasza Chotkowskiego w Teatrze Żydowskim. Tym razem legenda „Golema” będzie opowiedziana głosami Dzieci Holokaustu.

Do przestrzeni „Golema” można dołączyć w dowolnym momencie i w dowolnej chwili ją opuścić. Spektakl jest otwarty dla publiczności przez kilka godzin i tak jak w galerii sztuki, widzowie sami decydują, ile trwa spektakl i które fragmenty historii chcą zobaczyć. Przedstawienie nie ma wyznaczonego początku ani końca, podział na scenę i widownię nie istnieje. Każdy widz może swobodnie podążać za akcją i wybierać, które fragmenty historii obejrzy, może też wracać, aby odkryć nowe dla siebie wątki. Sam decydujesz, jaki będzie twój „Golem”.

Więcej informacji na teatr-zydowski.art.pl

Konkurs

Dla naszych Czytelników mamy cztery podwójne zaproszenia na „Golema" (w każdym terminie po jednym).

Terminy spektakli do wyboru:

  • 12 października 2018, godz. 18:00
  • 12 października 2018, godz. 20:00
  • 13 października 2018, godz. 18:00
  • 13 października 2018, godz. 20:00

Miejsce spektaklu: Studio ATM, Wał Miedzeszyński 384, 03-994 Warszawa

Aby otrzymać jedno podwójne zaproszenie na wybrany termin wystarczy wziąć udział w naszym konkursie i odpowiedzieć poprawnie na jedno pytanie.

Pytanie konkursowe:
Kto jest obecnym dyrektorem Teatru Żydowskiego?

Odpowiedź należy przesłać mailowo na adres: hubert.rabiega@infor.pl (tytuł maila: konkurs Golem). Dodatkowo prosimy dopisać w mailu, który termin (data i godzina) spektaklu Państwo wybierają.

O wygranej decyduje kolejność wpłynięcia poprawnej odpowiedzi. O wygranym zaproszeniu i sposobie jego odbioru zwycięzców poinformujemy drogą mailową.

Regulamin konkursu dostępny tutaj >>