Ponad 2 tys. krótkich metraży - fabuł, dokumentów, animacji, klipów i eksperymentów - twórców z różnych części świata zgłoszono do 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka". Impreza odbędzie się w na początku grudnia w Białymstoku.

To jedna z największych imprez tego rodzaju w regionie. Ideą festiwalu jest - jak mówią organizatorzy z Białostockiego Ośrodka Kultury (BOK) - spotkanie kultur Wschodu i Zachodu, a Białystok jest miejscem, które je łączy.

W tym roku padł kolejny rekord zgłoszonych filmów. Liczba 2005 krótkich metraży to największa liczba filmów ze wszystkich dotychczasowych edycji - powiedział PAP jeden z organizatorów Maciej Rant. Dla porównania, w ubiegłym roku zgłoszonych zostało ponad 1,9 tys. filmów. Rant powiedział, że liczba nadesłanych filmów cieszy, tym bardziej, że był krótszy termin zgłoszeń. Liczy, że poziom filmów będzie wysoki. Dodał, że selekcjonerzy zaczęli je oglądać i - jak mówił - "wygląda, że będzie super".

Do tegorocznej edycji nadesłano filmy z ponad 20 krajów i miejsc, m.in. z Polski, Hongkongu, Chin, Meksyku, Macedonii, Indii, Kazachstanu, Tajwanu, Peru, Szwecji czy Egiptu. Rant powiedział, że zgłoszono różnorodne filmy, jak to ujął: "całe dobro kina", czyli animacje, dokumenty, fabuły, klipy, filmy eksperymentalne. Dodał, że wiele jest filmów tworzonych przez kobiety.

Lista zakwalifikowanych krótkich metraży ma być ogłoszona do 10 października. Do części konkursowej zostanie wybranych ok. 150 filmów, podczas festiwalu będą oceniane w ośmiu kategoriach.

Dwie z nich dotyczą filmów zagranicznych: "Okno na Wschód" (filmy z krajów tzw. bloku wschodniego) oraz "Cały ten świat", trzy - krajowych, czyli produkcji polskich amatorów, studentów i twórców niezależnych. Pozostałe konkursy to "Dzieciaki" (filmy dla najmłodszych, którzy są także jurorami), "Videoklipy" oraz "Na skraju" (filmy eksperymentalne i videoart) są otwarte dla wszystkich.

Międzynarodowe jury przyznaje Grand Prix festiwalu oraz nagrody i wyróżnienia w każdym z konkursów, przyznawane są też nagrody specjalne za najlepszą: animację, dokument, fabułę, zdjęcia oraz muzykę. Także publiczność przyznaje swoją nagrodę - Dzikiego Żubra.

"Żubroffka" odbędzie się w dniach 5-9 grudnia. W ramach imprezy organizowane są też specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata, ale również tematyczne warsztaty, spotkania z twórcami, wystawy i koncerty.