Konkursy na wykonanie piosenki z repertuaru Kazimierza Grześkowiaka i utwór premierowy oraz recitale znanych twórców piosenki satyrycznej złożą się na czwartą edycję Festiwalu Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka „Południca” w Chorzowie (Śląskie).

Wydarzenie, które odbędzie się 2 września na terenie Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, ma na celu przypomnienie dorobku Kazimierza Grześkowiaka oraz zachęcenie twórców i miłośników piosenki satyrycznej do kontynuowania tego nurtu.

Jak poinformowała Angelika Nowicka z działu promocji chorzowskiego skansenu, do udziału w konkursie zgłosiło się 47 wykonawców. Z tej grupy jury na podstawie demo kwalifikuje 10 wykonawców do konkursowych występów w Chorzowie.

"Duża liczba zgłoszeń potwierdza, że piosenka autorska, poetycka, ma w Polsce grono swoich miłośników. Atutem naszego festiwalu jest sceneria skansenu, jego XIX-wieczna zabudowa. Przyjeżdżający do nas artyści są zaskoczeni, że jest takie miejsce na Śląsku i to w sercu aglomeracji" - powiedziała PAP Angelika Nowicka.

Oprócz zmagań konkursowych podczas festiwalu odbędzie się także "Koncert Pamięci Grześkowiaka", na który utwory napisali znani polscy kompozytorzy i autorzy tekstów: Zygmunt Konieczny, Andrzej Garczarek, Janusz Grzywacz, Jan Wołek, Jerzy Satanowski, Zbigniew Łapiński, Ewa Kornecka, Piotr Bukartyk i Jan Kondrak.

Utwory wykonają: Izabella Malik, Agnieszka Grochowicz, Antoni Gryzik, Jan Kondrak i Marek Chudziński. Wystąpi również laureatka ubiegłorocznej edycji festiwalu Mirka Szawińska Band, Lubelska Federacja Bardów oraz Zespół "Krywań". Całość poprowadzi Krzysztof Daukszewicz, który wystąpi także z własnym recitalem.

Kazimierz Grześkowiak (1941-99) był jednym z najpopularniejszych twórców i wykonawców utworów satyrycznych i estradowych i kabaretowych w czasach PRL. Debiutował w 1967 r. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Był założycielem - razem z Tadeuszem Chyłą, Jackiem Nieżychowskim i Andrzejem Zakrzewskim - muzycznego kabaretu "Silna Grupa pod Wezwaniem". Do jego najpopularniejszych utworów należą: "Chłop żywemu nie przepuści", "To je moje" i "Odmieniec". W 1969 r. wystąpił w filmie "Rzeczpospolita babska" w reżyserii Hieronima Przybyła, gdzie zagrał sapera Ziutka.