Koncertem, na którym zostaną wykonane fragmenty najbardziej znanych oper Stanisława Moniuszki, rozpocznie się w środę 56. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju. Podczas tegorocznej edycji melomani usłyszą też mało znane dzieła polskiego kompozytora.

Dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk poinformował, że w tym roku program imprezy zdominują dwie rocznice – 100-lecie odzyskania niepodległości i zbliżający się jubileusz 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki.

„Dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości przygotowaliśmy koncert inaugurujący festiwal. Usłyszymy na nim przekrój oper Stanisława Moniuszki – fragmenty +Strasznego Dworu+, +Halki+ czy +Hrabiny+, ale też pieśni Moniuszki” - mówił Rybarczyk. Będzie to koncert w wykonaniu artystów z Opery Wrocławskiej, a jego gwiazdą ma być białoruski tenor Juri Hodorecki.

Rybarczyk dodał, że od dwóch lat organizatorzy festiwalu przygotowują się do jubileuszu 200-lecie urodzin Moniuszki, który przypada w przyszłym roku. „Chcemy przywrócić polskiej kulturze dzieła Moniuszki. Około 80 procent twórczości Stanisława Moniuszki nigdy nie zostało wydrukowanych, nie zostało zagranych” - mówił. Dodał, że przy Polskim Wydawnictwie Muzycznym powstał komitet redakcyjny dzieł wszystkich Stanisława Moniuszki, którego zadaniem jest opracowanie i wydanie twórczości kompozytora.

Na festiwalu w Kudowie-Zdroju polską premierę będzie miała operetka Moniuszki „Karmaniol” w reżyserii Roberto Skolmowskiego. „Została na nowo opracowana partytura tego dzieła i libretto. Ta operetka była wystawiona za PRL, ale nie miał nic wspólnego z oryginałem” - powiedział dyrektor artystyczny.

Rybarczyk zwróciła również uwagę na koncert, na którym zostaną wykonane pieśni sakralne Moniuszki. Wystąpią na nim Białoruscy artyści – Juri Hodorecki oraz Svietlana Niemahaj, która będzie akompaniować na organach tenorowi.

Odbędzie się też koncert pieśni Stanisława Moniuszki do wierszy polskich poetów. Wystąpi na nim m.in. Jadwiga Rappe.

Z kolei na koncercie finałowym kompozycje Moniuszki zostaną wykonane w aranżacjach gospelowych. Wystąpi obchodzący tym roku 40-lecie działalności artystycznej wrocławski zespół Spirituals Singers Band.

Festiwal zakończy się 25 sierpnia. Festiwal Moniuszkowski odbył się po raz pierwszy w 1962 r. - w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci polskiego kompozytora. Podczas dotychczasowych edycji imprezy odbyło się ok. 60 pełnospektaklowych inscenizacji oper Moniuszki m.in. "Strasznego dworu", "Hrabiny", "Flisa", "Verbum Nobile", a także dzieł m.in. Giuseppe Verdiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Georgesa Bizeta.