Film "First Man" amerykańskiego reżysera Damiena Chazelle'a zainauguruje 29 sierpnia 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Film opowiada o amerykańskim astronaucie Neilu Armstrongu, który 20 lipca 1969 r. jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu.

Informację o tym, jaki film otworzy festiwal w Wenecji, podała w czwartek agencja Reutera. Przypomniała też, że poprzedni film Chazelle'a - musical "La La Land" - otworzył wenecki festiwal w 2016 r.

W dramacie "First Man", który opowiada o misji kosmicznej amerykańskiego astronauty Neila Armstronga, w rolę tytułową wcielił się Ryan Gosling - aktor znany m.in. z "La La Land". W obsadzie znalazła się też brytyjska aktorka Claire Foy, która zagrała królową Elżbietę II w serialu "The Crown".

Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Jamesa R. Hansena "First Man: A Life Of Neil A. Armstrong". Ukazuje losy astronauty w latach 1961-69, gdy NASA przygotowywała lądowanie pierwszego człowieka na Księżycu.

Jak przypomniał Reuters, dowódca misji Apollo 11 Neil Armstrong postawił stopę na Księżycu 20 lipca 1969 r. i zasłynął wypowiedzianymi wówczas słowami: "To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości".

"To bardzo osobiste, oryginalne i fascynujące dzieło" - oświadczył dyrektor weneckiego festiwalu Alberto Barbera, cytowany przez Reutersa. "Jest to film cudownie nieoczekiwany w kontekście współczesnych dzieł epickich i stanowi potwierdzenie wielkiego talentu jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów amerykańskiego kina" - dodał.

33-letni reżyser przyznał podczas czwartkowej konferencji prasowej w Mediolanie, że "nie może się już doczekać światowej premiery swojego filmu". "Jestem zachwycony, że tam wracam" - podsumował Chazelle, dodając, że "szczególnie przejmujący jest fakt", iż "dzieli się tą wiadomością tak blisko rocznicy lądowania na Księżycu".

75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji rozpocznie się 29 sierpnia i potrwa do 8 września.

Damien Sayre Chazelle (ur. 19 stycznia 1985 r. w Providence) jest amerykańskim reżyserem i scenarzystą. Wyreżyserował m.in. "Whiplash" (2014), który otrzymał nominacje do Oscara w pięciu kategoriach, oraz musical "La La Land", za który w 2017 r. zdobył Oscara w kategorii "najlepszy reżyser", a obraz otrzymał w sumie sześć Oscarów.