Pierwsza edycja festiwalu Jimek+ odbędzie się 5 i 6 października w nowej hali koncertowej Arena Gliwice. Jimek to pseudonim artystyczny Radzimira Dębskiego – kompozytora, aranżera i instrumentalisty.

Oprócz niego w Gliwicach wystąpią polscy i zagraniczni goście, zaproszeni przez niego do udziału w tym wydarzeniu.

Idea festiwalu zrodziła się jako kontynuacja pomysłu koncertów z plusem, autorstwa Krzysztofa Materny, które w ramach Gdańskiego festiwalu Solidarity of Arts zaskarbiły sobie rzeszę fanów. Powstało 10 wyjątkowych koncertów. Ostatni z serii plus, Jimek+, zgromadził w 2016 r. kilkunastotysięczną publiczność. Muzyczny wymiar tamtego wydarzenia i wspaniały oddźwięk wśród uczestników sprawiły, że pomysł już w rozbudowanej formule festiwalowej został przeniesiony na zaproszenie miasta Gliwice do oddanej właśnie do użytku Areny.

Jak podkreślają organizatorzy, Jimek to jeden z najbardziej utalentowanych muzyków młodego pokolenia. Ma w swoim dorobku spektakularne symfoniczne opracowania muzyki hip-hopowej, a z drugiej strony wiele utworów symfonicznych, w tym entuzjastycznie oceniony tren skomponowany specjalnie na uroczystości związaną z 75. rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim. Jest laureatem nagrody Orła przyznawanej przez Polską Akademię Filmową najwybitniejszym twórcom muzyki filmowej za muzykę do filmu "Sztuka Kochania". W tym roku otrzymał również prestiżową, sygnowaną nazwiskiem Krzysztofa Komedy, nagrodę za muzykę do filmu "Atak paniki".

Reklama

W 2012 r. został laureatem konkursu na remix piosenki Beyonce "End of Time", ukazała się ona na minialbumie amerykańskiej piosenkarki pt. "4: The Remix". Sukcesem okazała się też jego współpraca z raperem Miuoshem. Wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach w 2015 r. muzycy zagrali wspólnie koncert w siedzibie tej orkiestry. Jego zapis znalazł się potem na albumie "2015".