Poznański Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta powstał w 1991 r. jako platforma prezentacji sztuki eksperymentalnej, offowej; dziś jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Tematem przewodnim tegorocznej, 28. edycji festiwalu będzie „Skok w wiarę”.
Jak tłumaczył w piątek dyrektor Malta Festival Poznań Michał Merczyński, ten idiom wbrew pozorom jest bardzo wieloznaczny, choć oczywiście odnosi się również do kwestii religii. „Żyjemy w takich czasach w Polsce, w Europie, że bardzo wielu ludzi potrzebuje bardzo silnej identyfikacji z czymś co ich jakby łapie i trzyma – to jest swoisty skok w wiarę. Czasem to przybiera formę jakieś ekstremalnego działania politycznego, społecznego, czasem staje się jakąś obsesją i fobią przeciwko komuś, ale jest też to, że wiara rzeczywiście czyni cuda” – podkreślił.
„Skok w wiarę to także skok artysty w nieznane. Każde dzieło, które jest przed nami, przed twórca, czy to jest książka, film, wiersz, czy działanie plastyczne – to jest ta ziemia nieznana. Każdy z nas, twórców myśli o tym z największą wiarą, że jego dzieło to będzie coś najważniejszego, najpiękniejszego. Oni (kuratorzy festiwalu – PAP) mówią tak: skok i dynamika skoku jest czymś pięknym, lot jest czymś pięknym – ale nie wiemy gdzie wylądujemy” – dodał.
W tym roku w ciągu 10 dni Malta Festival odbędzie się ok. 200 wydarzeń przygotowanych przez ponad 350 artystów i gości z 17 państw. Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w niemal 40 lokalizacjach na terenie całego Poznania, ale także i w Koninie. Na poznańskim placu wolności od piątku działać będzie także Generator Malta, czyli przestrzeń zarówno wydarzeń artystycznych, koncertów, projekcji filmowych, jak i miejscem spotkań oraz dyskusji.
Jednym z wydarzeń tegorocznej Malty będzie m.in. spektakl "Mesjasze", inspirowany powieścią Gyorga Spiro - uhonorowaną Literacką Nagrodą Europy Środkowej "Angelus". Premiera spektaklu w reżyserii Anety Groszyńskiej, będącego koprodukcją Teatru Zagłębia i Malta Festival Poznań, odbędzie się w sobotę.
Autorami tekstu spektaklu są natomiast Jan Czapliński oraz Marcin Kącki. Powieść "Mesjasze" węgierskiego pisarza Gyorga Spiro to książka opowiadająca o polskich emigrantach po powstaniu listopadowym, którzy zawiązali Koło Sprawy Bożej - religijno-narodową sektę mesjanistów i heretyków; jej członkami byli m.in. Mickiewicz i Słowacki, czyli czołowi twórcy polskiego romantyzmu, polscy inteligenci na emigracji.
Ważnymi punktami tegorocznej Malty będzie również plenerowe otwarcie festiwalu przez Oliviera Grossetete'a - zburzenie kartonowej repliki Wieży Przemysła w Poznaniu oraz finałowy koncert "Konieczny? Koniecznie!", na którym usłyszymy utwory Zygmunta Koniecznego w interpretacji Cezarego Duchnowskiego, Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Bartłomieja Wąsika.
Szczegółowy program Malta Festival Poznań 2018 znaleźć można na stronie malta-festival.pl.