Od soboty do 8 lipca potrwa tegoroczny 22. Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Zgodnie z zapowiedziami zespół Opery spotka się z publicznością nie tylko w głównej siedzibie przy ul. Lubicz, ale i w najpiękniejszych zakątkach Krakowa i Małopolski.

„Tegoroczna edycja związana jest z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości” – podkreślił dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak i szczególną uwagę zwrócił na spektakl „Straszny dwór” S. Moniuszki w reż. Laco Adamika. Miejscem tego przedstawienia 23 i 25 czerwca będzie Wawel.

Również na Wawelu, na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego, w ramach „plenerów” odbędą się tradycyjne galowe wieczory. 29 czerwca w koncercie „Arie Oper Świata” zaśpiewa światowej sławy sopranistka Aleksandra Kurzak. „Po kilku latach oczekiwań będziemy mieli przyjemność spotkać tę artystkę” – powiedział dyrektor Opery.

Podczas gali baletowej „Grand pas…!” (27.06), która dofinansowana jest ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wystąpią soliści międzynarodowych scen baletowych: tancerze z Polski (Kraków, Poznań i Wrocław), Francji, Włoch i z Rosji.

Oprócz "plenerów" w Krakowie, Opera zaprosi publiczność także do Niepołomic, Nowego Wiśnicza oraz do Miechowa. Po zeszłorocznym dobrze przyjętym przez widzów spektaklu „Napój miłosny” G. Donizettiego na rynku w Lanckoronie, tytuł ten zostanie zaprezentowany w Niepołomicach (Hipodrom, 17, 18.06). Z kolei 9 czerwca w Nowym Wiśniczu odbędzie się koncert „Wieczór na Zamku”, a 8 lipca w Miechowie „Zaśpiewaj to ze mną”.

Podczas festiwalu swoją kontynuację będzie miał projekt „Pieśń - Teatr Słowa”, którego pomysłodawczynią i kierowniczką artystyczną jest solistka Opery Krakowskiej Katarzyna Oleś-Blacha. Jego ideą jest łączenie muzyki z poezją. W trakcie Letniego Festiwalu w ramach tego projektu zostanie zaprezentowany spektakl dla dzieci (6-10 lat) zatytułowany „Pan Tralaliński” (3, 5, 6.06).

Letni Festiwal to także spektakle na scenie przy Lubicz 48. Wśród nich jest „Don Pasquale” G. Donizettiego (2, 3.06) - jeden z najbardziej lubianych przez publiczność tytułów. Jak zwracają w informacji prasowej organizatorzy festiwalu, spektakl w reż. Jerzego Stuhra od swojej premiery w grudniu 2016 r. cieszy się popularnością, został też okrzyknięty wydarzeniem teatralnym Krakowa. Zaśpiewają: Grzegorz Szostak, Stanisław Kuflyuk, Adam Sobierajski, Paula Maciołek, Jerzy Stuhr i Andrzej Biegun. Towarzyszyć im będzie chór, balet i orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Opera Krakowska zaprezentuje także „Króla Rogera” K. Szymanowskiego w reż. Michała Znanieckiego (8.06). Reżyser osadzając akcję we współczesności skupił się na uwypukleniu „ludzkiego” wymiaru dzieła Szymanowskiego. Jak pisał na łamach „Rzeczpospolitej” Jacek Marczyński, „w Krakowie oglądamy kameralny, intymny, ale poruszający dramat rodzinny”. Wystąpią: Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Stanisław Kuflyuk, Adam Sobierajski, Jacek Ozimkowski i debiutujący Łukasz Gaj oraz chóry, balet i orkiestra Opery Krakowskiej pod kierownictwem Moniki Wolińskiej. Przedstawienie to zostanie również pokazane 15 czerwca na festiwalu Eurokontext.sk w Bratysławie.

6 i 7 lipca na krakowskiej scenie odbędzie się spektakl muzyczno-baletowy „Carmina Burana” C. Orffa. To - jak czytamy w informacji prasowej - uznane przez publiczność na całym świecie dzieło, którego mottem jest apoteoza życia i afirmacja świata. Przedstawienie przygotowali: kierownik muzyczny Opery Krakowskiej Tomasz Tokarczyk oraz choreograf Emil Wesołowski.