Jury tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w sobotę po raz pierwszy w historii tej imprezy przyznało "specjalną" Złotą Palmę - otrzymał ją legendarny reżyser Jean-Luc Gordard.

"To artysta, która od zawsze przesuwał granice, który bezustannie starał się definiować i redefiniować kino. Po raz pierwszy w historii festiwalu przyznaliśmy specjalną Złotą Palmę Jean-Lucowi Godardowi" - oświadczyła przewodnicząca jury, aktorka Cate Blanchett.

Film Godarda "Le livre d'images" ubiegał się w tym roku w konkursie głównym o Złotą Palmę, jednak wyróżnienie to przypadło dramatowi "Manbiki Kazoku" Japończyka Hirokazu Koreedy.

Nagrodę Grand Prix festiwalu - przyznawaną wybitnemu filmowi, który jednak nie otrzymał Złotej Palmy - jury przyznało najnowszemu dziełu Spike'a Lee "BlackKklansman" o udanym zinfiltrowaniu przez czarnoskórego policjanta struktur Ku-Klux-Klanu w Kolorado. Nagroda Jury trafiła do Libanki Nadine Labaki za "Capernaum".

Za najlepszy scenariusz nagrodzono ex aequo - Alice Rohrwacher za scenariusz do filmu "Happy as Lazzaro" oraz Nadera Saeivara i Jafara Panahiego za scenariusz do "Trzech twarzy".

akl/ kar/