Amerykański aktor John Travolta zostanie uhonorowany statuetką Cinema Icon Award podczas 71. festiwalu filmowego w Cannes. Wręczenie nagrody odbędzie się 15 maja - po premierze nowego filmu pt. "Gotti", w którym zagrał postać sławnego mafiosa.

O nagrodzie dla aktora poinformowała w sobotę agencja Associated Press, powołując się na publikację w branżowym czasopiśmie "Variety".

Jak podała AP, redaktor naczelny magazynu "Variety" Steven Gaydos w opublikowanym tekście podkreślił, że "długa kariera i popularność Travolty +znakomicie kwalifikują+ go do otrzymania tego zaszczytu".

Wręczenie nagrody odbędzie się 15 maja w Cannes, po premierze nowego filmu "Gotti" w reż. Kevina Connolly'ego. Travolta zagrał w nim postać sławnego amerykańskiego mafiosa Gottiego Seniora.

John Joseph Travolta (ur. 18 lutego 1954 r. w Englewood) jest amerykańskim aktorem, producentem filmowym i piosenkarzem. W 1977 r. otrzymał za rolę Tonego Manero w filmie "Gorączka sobotniej nocy" w reż. Johna Badhama nominacje do Oscara i nagrody Złotego Globu. Drugą nominację do Oscara zdobył w 1994 r. za rolę Vincenta Vegi w "Pulp Fiction" w reż. Quentina Tarantino.

W 1996 r. Travolta otrzymał nagrodę Złotego Globu dla najlepszego aktora za postać Chili Palmera w komedii kryminalnej "Dorwać małego" w reż. Barry'ego Sonnenfelda.

Występ w musicalu "Grease" w 1978 r., gdzie partnerował Olivii Newton-John, przyniosła mu nominację do Złotego Globu w kategorii najlepszy aktor w komedii lub musicalu.