Zmarł prof. Zbigniew Bujarski, wybitny kompozytor i malarz, współtwórca Krakowskiej Szkoły Kompozytorskiej – poinformowała na swojej stronie Akademia Muzyczna w Krakowie. Msza żałobna w intencji zmarłego zostanie odprawiona w piątek w krakowskim kościele św. Anny.

"Odszedł wybitny Artysta – wspaniały, skromny Człowiek, cieszący się niekwestionowanym autorytetem muzycznym i pedagogicznym. Człowiek wielkiej kultury, dobroci, szlachetności i uczciwości" - napisali w nekrologu przedstawiciele krakowskiej uczelni muzycznej.

Zbigniew Bujarski urodził się 21 sierpnia 1933 r. w Muszynie. Był emerytowanym profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, długoletnim pedagogiem Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, dziekanem Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w latach 1978-1987.

"Wspaniały pedagog – mistrz dla pokoleń artystów, człowiek wielkiego serca i humanista, swoje twórcze życie związał z Akademią Muzyczną w Krakowie, budując jej markę w Polsce i w świecie" - podkreślono.

Reklama

Zmarły artysta był zasłużony dla rozwoju kultury polskiej i światowej. Wielokrotnie nagradzany za swą twórczość m. in. nagrodą w Konkursie im. Grzegorza Fitelberga, Nagrodą i wyróżnieniem Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu, Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich, Nagrodą Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Złotą Odznaką "Zasłużony dla Ziemi Krakowskiej", odznaką "Honoris Gratia", Nagrodą Miasta Krakowa, Nagrodami Ministra Kultury, Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich oraz "Excellence in Teaching".