Przenosiny zbiorów Muzeum Wojska Polskiego do Cytadeli rozpoczną się w 2020 r. - poinformował PAP rzecznik muzeum Sebastian Warlikowski. Zwolnione po przenosinach miejsce wykorzysta Muzeum Narodowe w Warszawie i przeznaczy je na "własne cele statutowe".

Rzecznik Muzeum Wojska Polskiego przekazał PAP, że "przenosiny zbiorów rozpoczną się w 2020 r.". "Po przenosinach do Cytadeli miejsce będzie wykorzystane przez Muzeum Narodowe" - dodał Warlikowski.

MKiDN, któremu podlega Muzeum Narodowe w Warszawie również potwierdziło informację, że "Muzeum Wojska Polskiego zwolni swoją obecną siedzibę w skrzydle przylegającym do Muzeum Narodowego w Warszawie, które zajmie wówczas je na własne cele statutowe".

Jak powiedział PAP zastępca dyrektora w Muzeum Narodowym w Warszawie Mateusz Labuda część skrzydła oraz teren - zajmowane przez Muzeum Wojska Polskiego - stanowią własność Muzeum Narodowego w Warszawie i obecnie są wynajmowane przez Muzeum Wojska Polskiego.

Dodał, że Muzeum Narodowe w Warszawie od lat boryka się z problemem braku wystarczającej powierzchni na statutowe działania. "Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Muzeum Narodowe w Warszawie zagospodaruje przestrzeń obecnie zajmowaną przez Muzeum Wojska Polskiego z pożytkiem dla publiczności i będzie mogło przeznaczyć ją m.in. na cele ekspozycyjne, edukacyjne i biurowe" - podkreślił.

Muzeum Wojska Polskiego będzie mieścić się na terenie tzw. Cytadeli Muzeów, gdzie znajdują się już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie. Są tam również projektowane nowe siedziby Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. Na ponad 30 ha powierzchni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.

W centralnej części kompleksu znajdzie się odtworzony, historyczny plac gwardii. Zostanie on zlokalizowany na osi al. Wojska Polskiego i Bramy Straceń. Pod placem zaprojektowano dwukondygnacyjny parking dla zwiedzających i pracowników oraz miejsca postojowe dla autokarów.