"Kształt wody" w reż. Guillermo del Toro został w niedzielę nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu. Baśniowa opowieść z zimną wojną w tle została doceniona też m.in. za reżyserię.

Film del Toro okazał się lepszy od m.in. "Czasu mroku" Joego Wrighta, "Lady Bird" Grety Gerwig, "Trzech billboardów za Ebbing, Missouri" Martina McDonagha, "Tamtych dni, tamtych nocy" Luki Guadagnino i "Dunkierki" Christophera Nolana.

"Kształt wody" - baśniowa opowieść o miłości między niemową (Sally Hawkins) a wodnym stworem z zimną wojną w tle - miała szansę łącznie na 13 statuetek. Do twórców powędrowały ostatecznie cztery z nich: za najlepszy film, reżyserię, scenografię i muzykę.

Oscar za najlepszy scenariusz oryginalny powędrował do Jordana Peele'ego, reżysera "Uciekaj!", a scenariusz adaptowany - do Jamesa Ivory'ego za "Tamte dni, tamte noce" w reż. Luki Guadagnino. Była to czwarta nominacja scenarzysty - po "Pokoju z widokiem", "Powrocie do Howards End" i "Okruchach dnia".

Za efekty specjalne doceniono Johna Nelsona, Gerda Nefzera, Paula Lamberta i Richarda R. Hoovera za "Blade Runnera 2049" Denisa Villeneuve. Operator Roger Deakins otrzymał Oscara za najlepsze zdjęcia do filmu. Jest to jego pierwsza nagroda, po czternastej nominacji.

Kolejny Oscar powędrował także do twórców "Dunkierki". Tym razem otrzymał je montażysta Lee Smith - nominowany w poprzednich latach także za "Pana i władcę: Na krańcu świata" i "Mrocznego Rycerza".

Członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej zdecydowali się także po raz kolejny docenić kompozytora Alexandra Desplata. Autor muzyki do "Kształtu wody" Guillermo del Toro dotychczas był nominowany dziewięć razy, otrzymana statuetka jest jego kolejną - poprzednią otrzymał za "Grand Budapest Hotel"). Docenili prócz tego piosenkę "Remember Me" w wykonaniu wykonaniu Miguela i Natalii Lafourcade.

"Dear Basketball" według scenariusza koszykarza Kobe'a Bryanta i w reżyserii Glena Keane otrzymał Oscara za najlepszą krótkometrażową animację. Film został oparty na treści listu, który sportowiec napisał do "The Players' Tribune" 29 listopada 2015 roku, ogłaszając w nim zakończenie swojej kariery.

Wśród nagrodzonych filmów krótkometrażowych znalazł się także dokument "Heaven is a traffic jam on the 405" Franka Stiefla o artystce Mindy Alper prezentowanej w jednej z czołowych galerii w Los Angeles, która po tym, jak elektrowstrząsami leczono ją z depresji, przez dziesięć lat nie mówiła.

"The Silent Child" w reż. Chrisa Overtona – wyróżniony krótkometrażowy film aktorski, to z kolei opowieść o czteroletniej dziewczynce, która żyła w milczeniu dopóki pracownica socjalna nie pokazała jej języka migowego.

"Kształt wody" w reż. Guillermo del Toro od początku był faworytem tegorocznego rozdania nagród. Baśniowa opowieść z zimną wojną w tle jest nominowana aż w 14. kategoriach, m.in.: najlepszy film, reżyser, scenariusz oryginalny, pierwszoplanowa rola żeńska (w niemej kreacji Sally Hawkins), drugoplanowa rola żeńska (Octavia Spencer), drugoplanowa rola męska (Richard Jenkins jako wykluczony ze społeczności gej). Twórcy filmu mają szanse także na statuetki w tzw. kategoriach technicznych - w tym chociażby za najlepszą scenografię, muzykę, kostiumy, zdjęcia, dźwięk i montaż.

Osiem nominacji - w tym najlepszy film, reżyser, muzyka, zdjęcia i montaż - otrzymali autorzy "Dunkierki" Christophera Nolana, filmu o ewakuacji z francuskiej plaży podczas II wojny światowej żołnierzy brytyjskich, belgijskich, kanadyjskich i francuskich, a siedem – twórcy filmowej opowieści o krucjacie prowadzonej przez matkę zamordowanej dziewczyny - "Trzech billboardów za Ebbing, Missouri" Martina McDonagha (najlepszy film, scenariusz oryginalny, pierwszoplanowa rola żeńska - dla Frances McDormand - oraz drugoplanowa rola męska: Sam Rockwell i Woody Harrelson).

O Oscara walczy także polsko-brytyjski "Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana - pierwsza w historii pełnometrażowa animacja stworzona w całości technologią animacji malarskiej. Film ma szansę na statuetkę za najlepszy film animowany - podobnie jak "Coco" Lee Unkricha i Adriana Moliny, "Fernando" Carlosa Saldanhy, "The Breadwinner" Nory Twomey i "Dzieciak rządzi" Toma McGratha.

Gospodarzem jubileuszowej, 90. gali w Dolby Theatre jest po raz drugi amerykański komik i prezenter Jimmy Kimmel.