Piosenki Wojciecha Młynarskiego będą tłem dla opowieści o życiu tego mistrza słowa, jednego z najważniejszych polskich poetów tworzących piosenkę poetycką w spektaklu, którego premiera odbędzie się w kwietniu w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Spektakl według scenariusza Katarzyny Błaszczyńskiej zrealizuje Marek Rachoń – aktor i dyrektor Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego, z udziałem studentów III roku tej szkoły. We wtorek odbyła się pierwsza próba czytana i muzyczna.

„Opowiemy o Młynarskim przez jego piosenki i najważniejsze momenty w jego życiu, nie unikając tematu choroby. Chcemy pokazać, że geniusz ma swoją cenę. Wykorzystamy m.in. autentyczne wypowiedzi osób, które go znały” – powiedział PAP Marek Rachoń.

Młynarski (1941-2017) był autorem ponad dwóch tysięcy tekstów: piosenek lirycznych, ballad, "obrazków obyczajowych", piosenek "szlagwortowych" i songów politycznych. Niektóre jego utwory na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej, a cytaty z nich – do języka potocznego. Młynarski był też znakomitym interpretatorem własnych piosenek.

Spektakl został objęty patronatem Fundacji im. Wojciecha Młynarskiego.