Premierę „Śpiewaków norymberskich" Richarda Wagnera zaprezentuje 4 marca Teatr Wielki w Poznaniu. Będzie to pierwsza od wielu dekad realizacja tego dzieła w Polsce; teatr zbiera w sieci środki na realizację opery.

Kierownictwo muzyczne objął dyrektor artystyczny Opery w Poznaniu Gabriel Chmura. Reżyserem jest Michael Sturm, dyrektor artystyczny Internationale Theater und Opern Company. Opera w trzech aktach z librettem kompozytora zostanie wystawiona w oryginalnej, niemieckiej wersji językowej z polskimi nadpisami.

W roli Hansa Sachsa wystąpi Frank van Hove - niemiecki bas, student m.in. takich mistrzów jak Hartmut Singer, Kurt Moll i Rudolph Piernay. Artysta występował w partiach wagnerowskich na scenach całego świata. Jest szczególnie ceniony jako odtwórca partii Hansa Sachsa, którą prezentował m.in. w Erfurcie, Wiesbaden, Dessau, Brunszwiku i Weimarze.

Jak podkreślają twórcy poznańskiej realizacji, Wagner był przez wiele lat wielkim nieobecnym na polskich scenach. Przyczyniły się do tego uprzedzenia w stosunku do kompozytora, kojarzonego z germańską agresją. Nie pomagał także stereotyp, wedle którego muzyka Wagnera jest mało przystępna i trudna. Tymczasem Wagner pozostaje jednym z najbardziej znanych na świecie kompozytorów operowych, "Śpiewacy norymberscy" zaś niosą ze sobą "niezwykle aktualne teraz i tutaj przesłanie o jednoczącej sile sztuki, która jako uniwersalny język pozwala się porozumieć ponad podziałami społecznymi i narodowymi".

W ciągu pięciogodzinnego spektaklu na scenie poznańskiego teatru pojawi się ponad 100 artystów: solistów, chórzystów, tancerzy i statystów. Na kostiumy zużyto ponad 1 tys. metrów materiału i wykonano 30 specjalnych masek. Autorem kostiumów oraz, jak zapewnia teatr, zaprojektowanej z dużym rozmachem scenografii jest Matthias Engelmann.

Poznańscy realizatorzy przyznali, że każda produkcja wagnerowska to wielkie wyzwanie dla teatru, realizatorów i śpiewaków. "Duże nakłady finansowe, trudne i długie partie wokalne, wielki chór, ogromna oprawa to tylko niektóre czynniki, które zniechęcają teatry do regularnego wystawiania dzieł Wagnera. Opera w Poznaniu mimo wszystko zdecydowała się na wyprodukowanie Śpiewaków norymberskich – najdłuższej z oper Wagnera" - podał teatr.

O pomoc w wystawieniu opery teatr poprosił swoich widzów. Na stronie odpalprojekt.pl trwa zbiórka środków na realizację przedsięwzięcia. W zamian za wpłacone pieniądze można otrzymać m.in. bilety na premierę i zaproszenia na kolację z realizatorami. Zbiórka trwa jeszcze niespełna tydzień, organizatorzy chcieliby zgromadzić w ten sposób 100 tys. zł. Na razie udało się zebrać kilka tys. zł.

"Śpiewacy norymberscy" są jedyną komedią w dorobku niemieckiego kompozytora. Dzieło przedstawia historię młodego człowieka, który, by zdobyć rękę ukochanej, musi zwyciężyć w konkursie śpiewaczym.

Prapremiera „Śpiewaków norymberskich" miała miejsce w Królewskiej Operze w Monachium 21 czerwca 1868 roku. Polska premiera odbyła się w Warszawie w 1908 r. Opera nie była wystawiana w Polsce od 1932 roku.