Muzeum historii zoo i lwa powstanie w Starym Zoo w centrum Poznania. Placówka zostanie utworzona w zabytkowej lwiarni, która w najbliższych miesiącach zostanie gruntownie odnowiona.

Muzeum ruszy jeszcze w tym roku, właśnie ogłoszony został przetarg na rewitalizację zabytkowego obiektu. Zoo w Poznaniu zostało powołane w 1874 roku; należy do najstarszych w Europie.

"Mamy wiele artefaktów, które można udostępnić zwiedzającym. Wiele pamiątek związanych ze zwierzętami i zoo przynieśli nam sami poznaniacy z okazji 140. urodzin ogrodu zoologicznego. To są przede wszystkim zdjęcia, ale też stare bilety, plakaty, albumy z pożółkłymi wycinkami prasowymi, wydawnictwa dotyczące zoo. To są skarby, które powinny cieszyć wszystkich, po remoncie lwiarni będziemy mieli miejsce, by je w końcu pokazać" – powiedziała rzeczniczka poznańskiego zoo Małgorzata Chodyła.

Projekt "Muzeum historii zoo i lwa" został wybrany przez poznaniaków w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak wskazano w projekcie, rewitalizacja lwiarni ma kosztować ok. 1,5 mln zł.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia podkreślali, że ogród zoologiczny w centrum miasta to miejsce wypoczynku pokoleń poznaniaków.

"Niezwykle cenny zabytek - lwiarnia - powinien zostać odrestaurowany i stać się muzeum - miejscem wdzięcznej pamięci mieszkańców. Z pamiątek zachowanych w domach i w samym zoo należy powołać do życia unikalne w Europie muzeum historii zoo. Stanie się ono miejscem edukacji historycznej i przyrodniczej, przypominając najważniejsze momenty w historii miasta, jednocząc lokalną społeczność oraz umożliwiając najmłodszym poznaniakom lekcję historii i zoologii" – wyjaśnili autorzy projektu.

Budynek lwiarni powstał między 1880 a 1907 rokiem. Swoją obecną formę zyskał po II wojnie światowej. W XX wieku w pawilonie można było zobaczyć lwa, panterę, pumę, tygrysa syberyjskiego, hienę centkowaną, wilki oraz szakale. Od wielu lat obiekt nie jest wykorzystywany do prezentowania zwierząt.

Remont lwiarni wpisuje się w proces rewitalizacji poszczególnych zabytkowych obiektów w Starym Zoo. Dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu Ewa Zgrabczyńska powiedziała, że zrewitalizowano tam już zabytkową ptaszarnię, trwa remont małpiarni i gadziarni.

Początki ogrodu zoologicznego w Poznaniu sięgają 1871 roku, kiedy to miejscowy prezes klubu kręglarzy świętujący 50. urodziny w restauracji dworca Kolei Starogardzko–Poznańskiej został obdarowany przez swoich dowcipnych przyjaciół zwierzętami. Zaczątek przyszłego zbioru zoologicznego: świnia, koza, baran, kot, królik, wiewiórka, gęś, kaczka, kura, paw, tresowany niedźwiedź i małpa został zgromadzony i wyeksponowany w restauracyjnym ogródku. W 1874r. powstało Towarzystwo Akcyjne Ogród Zoologiczny.

W 1974 roku, w 100. rocznicę powstania zoo przy ul. Zwierzynieckiej, udostępniono zwiedzającym Nowe ZOO w okolicy Jeziora Maltańskiego.