Sydney. Alarm terrorystyczny, w trzech dziecięcych plecakach znaleziono bomby. Podejrzaną jest Gina Davies, tancerka występująca w klubie erotycznym pod pseudonimem Doll. Zdesperowana dziewczyna ucieka, a media publikują jej zmanipulowany portret. Oto świat fake newsów, seksu, polityki, brudnych pieniędzy i małych prawd poskładanych w wielkie kłamstwo. Świat po 11 września oczami laureata Nagrody Bookera

To, co wczoraj było prawdą, dzisiaj już nią nie jest. Po nocy spędzonej z przystojnym nieznajomym, Gina Davies, tancerka występująca w klubie erotycznym pod pseudonimem Doll, staje się główną podejrzaną w śledztwie dotyczącym zamachu terrorystycznego w Sydney. Policja znajduje trzy bomby, które miały eksplodować na stadionie, a usiłujący za wszelką cenę ratować swoją karierę dziennikarz robi poszlakowy reportaż. Australia jest przerażona wizją nieznanej terrorystki. Dziewczyna z trudem rozpoznaje siebie w zmanipulowanym telewizyjnym portrecie. Próbuje uciekać. Tymczasem w tle polowania na Doll rozgrywa się zupełnie inna mroczna historia…

Sydney. Alarm terrorystyczny, w trzech dziecięcych plecakach znaleziono bomby. Podejrzaną jest Gina Davies, tancerka występująca w klubie erotycznym pod pseudonimem Doll. Zdesperowana dziewczyna ucieka, a media publikują jej zmanipulowany portret. Oto świat fake newsów, seksu, polityki, brudnych pieniędzy i małych prawd poskładanych w wielkie kłamstwo.

Wszystko było dobrze. W poniedziałek zatańczy dla Morettiego i zarobi ostatnie trzysta dolarów, których potrzebowała, aby zebrać pięćdziesiąt tysięcy, kwotę, którą wyznaczyła sobie jako zaliczkę za mieszkanie. Położy te trzy ostatnie banknoty na sobie. Jeden na ustach, dwa na powiekach. A kiedy zakryje pieniędzmi całe ciało, rozpocznie nowe życie.

Im więcej się nad tym zastanawiał, tym lepiej wszystko układało mu się w spójną całość, a to, co początkowo uważał za idiotyczne — tancerka erotyczna islamską terrorystką! — teraz sprawiało wrażenie podstępnego i niepokojącego spisku. Czy może być lepsza przykrywka? Ostatecznie czy Christine Keeler nie sypiała zarówno z Rosjanami, jak i z Profumo? I czy Chairman’s Lounge nie cieszył się popularnością wśród różnych wpływowych i potężnych osobistości? Było jasne, co tu się wyprawia, i to on, Richard Cody, ujawni te machinacje. Ależ to będzie materiał! A jakie wyniki oglądalności! Było tu wszystko — seks, polityka, nawet bomby! „Nie ma wątpliwości — myślał — to jest bomba!” Sięgnął po telefon i wystukał jeszcze jeden numer. Szkoda tracić czas.

— Człowiekowi można odebrać wszystko — odparła Doll, zdając sobie sprawę, że po raz drugi świadomie nie zgadza się z Wilder. Mówiła szeptem, by nie obudzić Maxa. — Zmyślają różne rzeczy, biorą jakiś niewinny epizod z twojego życia i twierdzą, że to dowodzi, że jesteś winna, czyli biorą prawdę i zmieniają ją w kłamstwo.

Richard Flanagan – australijski pisarz, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrody Bookera. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazało się pięć powieści jego autorstwa: Ścieżki Północy, Klaśnięcie jednej dłoni, Pragnienie, Księga Ryb Williama Goulda, Śmierć przewodnika rzecznego.

Richard Flanagan • Nieznana terrorystka • przeł. Maciej Świerkocki • Wydawnictwo Literackie