Najbardziej znane i najpiękniejsze pieśni patriotyczne znalazły się na płycie pt. „Pieśń o Ojczyźnie – Zespół Pieśni i Tańca +Śląsk+ na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Prapremiera wydawnictwa odbędzie się 21 lutego w Katowicach.

Na płycie znalazły się m.in. polskie pieśni hymniczne, a także pieśni wojenne, żołnierskie i partyzanckie.

„Są w tych utworach wszystkie barwy patriotyzmu: męstwo, cierpienie i wiara. W trudach walki czy w glorii chwały - muzyka zawsze łączyła. Oddając w Państwa ręce płytę z okazji 100-lecia Niepodległości Polski pragniemy przywołać pamięć o bohaterstwie, wzruszyć i pobudzić do doskonalszego odczuwania historii. Ten album to próba wyśpiewania przez Zespół Pieśni i Tańca +Śląsk+ muzycznego obrazu polskiej niepodległości. Nasza przysięga pamięci” – napisał w słowie wstępnym na płytę dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak.

Album otwiera „Mazurek Dąbrowskiego”, znalazły się też na nim m.in. pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego „My, Pierwsza Brygada” w opracowaniu twórcy "Śląska" Stanisława Hadyny, „Hymn Armii Hallera” czy „Hymn Armii Krajowej” opracowane na chór i orkiestrę Zespołu „Śląsk” przez Krzysztofa Dziewięckiego.

Na płycie są też bliskie sercom Polaków, popularne piosenki: „Ułan i dziewczyna”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Pieśń o Ojczyźnie”, „Czerwone maki na Monte Cassino” czy „Rozszumiały się wierzby płaczące”, a także najbardziej popularne utwory z okresu Powstania Warszawskiego, które w repertuarze Zespołu „Śląsk” pojawiły się już w 2013 roku, z okazji uroczystości 70-lecia sformowania Batalionu AK „Zośka”.

W specjalnych opracowaniach Krzysztofa Dziewięckiego i Mirosława Macieja Banacha na chór i orkiestrę na płycie zabrzmią: „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla”, „Zośka”, „Szturmówka”, „Hej chłopcy, bagnet na broń” i „Marsz Mokotowa”.

W programie Zespołu od 65 lat związanego ze Śląskiem nie mogło zabraknąć pieśni towarzyszących powstańczym zrywom tego regionu. Są wśród nich m.in.: „Idą Powstańcy”, „Ej, dostone żytko”, czy „Rota Śląska”.

Z okazji przypadającej 14 lutego 76. rocznicy powstania Armii Krajowej oraz obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, koncerty promujące płytę odbędą się także w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie - 27 lutego oraz dzień później w Warszawie.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" istnieje od 1953 r. Obecnie ma liczący ponad sto osób skład artystyczny - chór, balet i orkiestrę. Zespół odwiedził ponad 40 krajów na pięciu kontynentach, dał ponad 7 tys. koncertów dla około 25 mln widzów.

Artyści "Śląska" koncertują zarówno na wielkich światowych scenach, jak i w mniejszych miejscowościach, na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Obecnie w repertuarze "Śląska" znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych. "Śląsk" - będący instytucją kultury samorządu woj. śląskiego - jest również współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.