Produkcję wesprze samorząd Rybnika, we wtorek podpisano porozumienie w tej sprawie. Akcja powieści rozgrywa się m.in. w tym mieście. Jak wyznał pisarz, inspiracją stał się dla niego mijany wielokrotnie budynek szpitala psychiatrycznego, z widocznymi wciąż śladami kul na ceglanym murze.

„Wiedziałem, że jest tam niezwykła, ogromna i do tego bardzo uniwersalna historia do opowiedzenia. Chciałbym przy tym podkreślić, że to co lokalne, interesuje mnie przede wszystkim jako ilustracja do tego, co uniwersalne. Taki był też pomysł na powieść +Drach+ – żeby przez to, co jest intymnym, szczególnym śląskim doświadczeniem historycznym, doświadczeniem śląskich rodzin, co jest dla Ślązaków jakoś na wyłączność – opowiedzieć coś uniwersalnego” – powiedział podczas konferencji prasowej w Rybniku Szczepan Twardoch.

„Drach to dla mnie najważniejsza z moich książek w tym sensie, że dotyka tego, co najgłębsze i najbardziej osobiste” – dodał.

Powieść jest historią dwóch mężczyzn z tej samej rodziny, rozgrywa się nielinearnie, w dwóch przestrzeniach czasowych, ale w jednej geograficznej – na Śląsku. W życiorysach bohaterów pojawiają się zaskakujące podobieństwa. Jak przyznawali pisarz i reżyser, powieść trudno będzie przenieść na scenę.

„Teatr to zupełnie inne medium niż literatura, tę książkę trzeba będzie wywrócić na nice. Autora adaptacji zachęcam - proszę ją zmieniać, potargać, skleić na nowo” – powiedział Twardoch, zastrzegając, że nie będzie w żaden sposób ingerował w kształt spektaklu.

Adaptacji i reżyserii podjął się dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk. To właśnie na tej scenie Ewelina Marciniak zrealizowała pierwszą sceniczną adaptację prozy Twardocha – „Morfinę”. Nagradzany spektakl cieszył się uznaniem zarówno krytyków, jak i publiczności, również Szczepan Twardoch był z niego – jak mówił – „niezwykle zadowolony”.

„Drach będzie kolejnym elementem naszej penetracji śląskiej mitologii. Przymierzaliśmy się do tego tekstu od momentu, kiedy powieść pojawiła się w księgarniach” – powiedział Robert Talarczyk.

„Szczepan Twardoch to pisarz szczególny. Związany mentalnie z Górnym Śląskiem, jest zarówno jego apologetą, jak i krytykiem. Jego zainteresowania literackie daleko wykraczają poza sprawy śląskie – jest jednym z najwybitniejszych pisarzy ostatnich kilkudziesięciu lat piszących po polsku. Tym bardziej cieszę się, że jego ukochana przez ludzi stąd powieść, w której pojawiają się śląskie tematy i śląskie sprawy, będzie wystawiona we współpracy miasta Rybnika i Teatru Śląskiego” - dodał.

Jak zapewnił, prace nad spektaklem, którego prapremierę zaplanowano na 21 października, są już zaawansowane. Poinformował, że propozycję zagrania w przedstawieniu skierował m.in. do Mariana Dziędziela, Krzysztofa Respondka i wokalistki Justyny Święs z zespołu The Dumplings.

Rybnik wyłoży na realizację spektaklu 400 tys. zł. „Istnieje długa tradycja mecenatu w dziedzinie kultury. Dzisiaj Rybnik ma ambicje bycia mecenasem dobrej literatury współczesnej, chce wpierać śmiałe i niełatwe przedsięwzięcia, dobrych twórców. Doskonałym pretekstem jest to, że miasto zaistniało na kartach +Dracha+ i chce pokazać ten fakt w nowej odsłonie” – powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Premiera „Dracha” odbędzie się podczas Rybnickich Dni Literatury. Następnie spektakl będzie prezentowany na scenach Rybnika i Katowic.

Współpraca Rybnika z Teatrem Śląskim będzie miała szerszy zakres niż współprodukcja spektaklu „Drach”. Jednym z jej elementów będzie wystawienie 22 kwietnia 2018 r. w Teatrze Ziemi Rybnickiej spektaklu „Skazany na bluesa” w reżyserii Arkadiusza Jakubika – Teatr Śląski dokonał pierwszego w Polsce przeniesienia filmowej historii Ryszarda Riedla w reż. Jana Kidawy-Błońskiego na teatralną scenę.