Anna Zamecka oraz Marcin Sauter zostali nagrodzeni na zakończonym niedawno Budapest International Documentary Festival (BIDF)

Wielokrotnie doceniany i wyróżniany na całym świecie film Anny Zameckiej pt. „Komunia” (produkcja Wajda Studio, Otter Films oraz HBO Polska) został uhonorowany w Budapeszcie główną nagrodą w konkursie „They’re innocent”.

Rozwijana podczas realizowanego w Szkole Wajdy kursu dokumentalnego DOK PRO „Komunia” Anny Zameckiej to obecnie najczęściej nagradzana polska realizacja. Obraz ma już na swoim koncie takie wyróżnienia, jak chociażby Nagroda Tygodnia Krytyki Filmowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Nagroda Główna w Konkursie Filmów Dokumentalnych na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Nagroda „Silver Eye” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, Young Eyes Film Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku czy Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Listapad” w Mińsku. Ponadto debiut Zameckiej zdobył Nagrodę SOS-Kinderdorfer Weltweit na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „DOK.fest” w Monachium czy Nagrody dla najlepszego dokumentu na festiwalach TRT Docementary Awards w Stambule, OsloPix w Norwegii, White Goose Award w Korei Południowej, a także Nagrodę Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Yamagata w Japonii.

Reklama

Reklama

Obraz Zameckiej jest również laureatem Polskiej Nagrody Filmowej „Orła 2017” oraz został uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową w kategorii Film Dokumentalny.

Bohaterka filmu, 14-letnia Ola, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda jej się ściągnąć nieobecnego rodzica do domu. Pretekstem do spotkania z nim jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Dziewczynka bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Marcin Sauter, wykładowca Przedszkola Filmowego oraz absolwent kursu dokumentalnego Dok Pro, otrzymał w Budapeszcie główną nagrodę w konkursie „I’ll be short”. Film Sautera „Żalanasz – pusty brzeg” został okrzyknięty przez jurorów „czystą poezją”.

Dotychczas „Żalanasz – pusty brzeg” otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego na IDFA (International Documentary Film Festival Amsterdam) oraz został nagrodzony Złotą Żabą na Camerimage Festival. Jury bydgoskiego festiwalu wyróżniło jego obraz za uchwycenie tragedii i absurdalności życia po katastrofie ekologiczne „Żalanasz – pusty brzeg” miał swoją międzynarodową premierę na Krakow Film Festival, gdzie otrzymał Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż.

Tytułowy Żalanasz to miasto portowe nad częściowo wyschniętym jeziorem Aralskim. Miejsce pomiędzy wielką wodą i rozległą pustynią, niegdyś dobrze prosperujące ogniwo gospodarki sowieckiej, dzisiaj zaledwie cień dawnej świetności. W obiektywie Marcina Sautera Żalanasz to jednak nie tylko sugestywne krajobrazy, lecz przede wszystkim losy ludzi, którzy zainwestowali tutaj swoje życiowe nadzieje i oczekiwania, a teraz pozostało im trawić swoją samotność pośród ruin statków oraz portowych żurawi.

W Informacjach Kulturalnych TVP Kultura pojawił się reportaż o sukcesach polskich dokumentalistów (zobacz fragment od 8:20), w którym możecie usłyszeć o najnowszych osiągnięciach Marcina Sautera i Anny Zameckiej. Jest też mowa o absolwentach naszego kursu dokumentalnego - Grzegorzu Szczepaniaku, Grzegorzu Zaricznym, Michale Szcześniaku i Michale Marczaku oraz o najnowszym projekcie Wajda Studio czyli "Symfonii Fabryki Ursus" Jaśminy Wójcik i Igora Stokfiszewskiego.