Krakowianka Joanna Ślusarczyk zdobyła w Sofii trzecią nagrodę w Konkursie Unii Europejskiej dla Dyrygentów Orkiestr (European Union Competition for Orchestra Conductors). Absolwentka Katowickiej Akademii Muzycznej była jedną z trzech kobiet startujących w konkursie.

W eliminacjach do tegorocznego Konkursu Unii Europejskiej dla Dyrygentów Orkiestr w Sofii ("European Union Competition for Orchestra Conductors"), startowało 250 kandydatów. Do pierwszego etapu zakwalifikowano 75 osób, a do finału - trzech muzyków, w tym także Joannę Ślusarczyk, którą wyróżniono trzecią nagrodą.

"Ten konkurs dał mi wiele satysfakcji i potwierdził, że moja wieloletnia praca zmierza we właściwym kierunku, bo została dobrze oceniona. Jurorzy zwracali uwagę zarówno na pracę z orkiestrą, jak i na technikę dyrygencką. Do finału dostałam się jako jedyna z grona trzech startujących w tym konkursie kobiet" – powiedziała PAP Joanna Ślusarczyk.

Jury konkursu w Sofii - European Union Competition for Orchestra Conductors, obradujące pod kierunkiem Vittorio Parisi z Mediolanu, pierwszą nagrodę przyznało dyrygentowi z Tajwanu – Cheng Henry Hao-An, drugą nagrodę zdobył Hiszpan – Gil de Tejada Daniel. Konkurs zakończył się w połowie stycznia.

"Trzecia nagroda w Sofii, to duży sukces, tym bardziej, że na tym konkursie nie ma limitu wieku – przyjeżdżają tam zarówno młodzi muzycy, jak i bardzo doświadczeni dyrygenci – stąd tak duża konkurencja. Również program nie należy do łatwych, a w dodatku Joanna wylosowała utwory rzadko wykonywane - Serenadę op.2 Mieczysława Karłowicza i jedną z symfonii Jana Sibeliusa" – powiedział PAP profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk, nauczyciel Joanny Ślusarczyk.

Błaszczyk zwrócił uwagę, że każdy konkurs jest szansą by ktoś zauważył talent i dał młodemu artyście możliwości koncertowe."Główną cechą Joanny jest jej wielka pracowitość – łaknie wiedzy, uwag i szybko reaguje na korekty" - dodał.

Joanna Natalia Ślusarczyk mieszka i pracuje w Krakowie. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im K. Szymanowskiego w Katowicach. Jest m.in finalistką Mistrzowskich Kursów Dyrygenckich prowadzonych przez Tadeusza Strugałę, Gabriela Chmurę i Jacka Kaspszyka. Współpracuje z wieloma orkiestrami; koncertowała w Polsce i za granicą, m.in: w USA, Rosji, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Bułgarii. Jest także pasjonatką jazzu i laureatką Konkursu Wokalistów Jazzowych w Zamościu.

Pod koniec marca wystąpi w sali Filharmonii Krakowskiej, z Małopolską Orkiestrą Kameralną.