Archiwalne filmy o Wrocławiu, w tym m.in. "Bitwę wrocławską" czy film „Włodzimierz Kałdowski – człowiek z kamerą” będzie można zobaczyć w ramach piątej edycji przeglądu "Kadry Wrocławia", który rozpocznie się w czwartek w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Przegląd rozpocznie pokaz filmu "Włodzimierz Kałdowski – człowiek z kamerą”, ukazujący Wrocław lat 50., 60., 70. i początku lat 80. Jak poinformował we wtorek PAP Stanisław Abramik z biura prasowego Kina Nowe Horyzonty, dokument powstał z unikalnych materiałów wykonanych przez Włodzimierza Kałdowskiego – fotografa i filmowca-amatora, który uwiecznił m.in. życie kulturalne miasta, wydarzenia sportowe i polityczne.

Podczas tegorocznej edycji przeglądu widzowie zobaczą także "Bitwę wrocławską"- głośny film Beaty Januchty o największej demonstracji Solidarności we Wrocławiu z 31 sierpnia 1982 roku.

Ponadto w programie przeglądu znajdzie się blok filmowy "Kadry Wrocławia: The Best" - zestaw czterech najlepszych filmów pokazanych w poprzednich edycjach, ukazujących historię Wrocławia od lat 30. po lata 70.

"Kadry Wrocławia" zakończy kompilacja filmów "Wrocław leży nad Odrą", ukazujących związek miasta z rzeką. "Obok archiwalnych dokumentów z których najstarsze pochodzą z lat 40. XX w., będzie można zobaczyć materiały filmowe z powodzi sprzed 20 lat" – zapowiedział Abramik.

Seansom będą towarzyszyły prelekcje wyjaśniające kontekst historyczny, społeczny czy kulturowy filmów.

Przegląd Kadry Wrocławia potrwa do 13 lutego.