Prace zmarłych w ostatnich latach artystów: Wojciecha Fangora i Jana Berdyszaka będzie można oglądać na wystawach, które w tym roku odbędą się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu.

Zdaniem wicedyrektora placówki Zbigniewa Belowskiego rok 2018 w radomskiej "Elektrowni" zapowiada się bardzo ciekawie. "To będzie +rok gigantów+. Przygotowujemy m.in. wystawy prac zmarłych w ostatnich latach wybitnych artystów: Wojciecha Fangora i Jana Berdyszaka" - poinformował Belowski.

Prace Jana Berdyszaka (1934-2014), uznanego rzeźbiarza, malarza, grafika i autora instalacji, będzie można oglądać w Radomiu od marca. "Chcemy zaproponować wystawę prac profesora inną niż dotychczasowe. Inność będzie polegała na tym, że w dużym stopniu będą to prace nigdy wcześnie nie pokazywane" - zaznaczył Belowski.

Berdyszak uczestniczył w licznych wystawach w kraju i za granicą. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych (m.in. w Muzeach Narodowych: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu; Muzeum Sztuki w Łodzi, Staatliches Museum w Berlinie, zbiorach Unesco w Paryżu, The Kościuszko Fundation w Nowym Jorku, Museum of Fine Art w Bostonie, Muzeum Puszkina w Moskwie).

Na maj "Elektrownia" zapowiedziała otwarcie dużej wystawy prac Wojciecha Fangora (1922-2015) - malarza, grafika, rzeźbiarza, współtwórcy polskiej szkoły plakatu. Przy okazji tego wydarzenia ma powstać dokumentacja fotograficzna dzieł Fangora. "Prace Fangora wyglądają inaczej w różnych albumach. Chcemy niejako stworzyć kanon nowego spojrzenia fotograficznego na działa mistrza" - podkreślił wicedyrektor "Elektrowni". W tegorocznych planach placówki jest też duża wystawa jednego z radomskich artystów Krzysztofa Mańczyńskiego (ur. 1940).

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" gromadzi dzieła współczesnych artystów, m.in. Edwarda Dwurnika, Tadeusza Brzozowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Jana Berdyszaka, Jerzego Beresia.

Placówka, mieszcząca się od 2014 r. w zabytkowej elektrowni, przejmuje obecnie zbiory Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu (oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego). Kolekcja liczy blisko 5 tys. prac z dziedzin rysunku i malarstwa, rzeźby, grafiki i fotografii.