Jak powiedziała w sobotę PAP kurator wystawy "Twój Vincent" Anna Maria Czarzasta na ekspozycji zgromadzono prace autorstwa absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku bądź artystów mieszkających w Trójmieście.
"Sama jestem artystką i wiedząc, że w Gdańsku miała miejsce tak rewolucyjna produkcja filmowa (producent "Twojego Vincenta" studio filmowe Breakthru Films ma swoją siedzibę w Londynie oraz Parku Naukowo-Technologicznym w Gdańsku - PAP), w którą byli zaangażowani moi znajomi i przyjaciele z gdańskiej ASP, nie mogłam przejść obok tego obojętnie. Mam świadomość, ile poświęcenia wymagała od nich tak tytaniczna praca. Przeszli proces rekrutacji, a potem długo trwające szkolenia. Udział w pracy nad tym filmem wymagał od każdego z nich dużych umiejętności, ponieważ każdy artysta ma przecież swój własny styl, a w tym przypadku musiał on być ujednolicony do sposobu, w jakim malował Vincent Van Gogh" - podkreśliła.
Czarzasta wyjaśniła, że organizując wystawę chciała też pokazać prace z różnych etapów produkcji filmu.
"Pokażemy cztery obrazy powstałe podczas kilkutygodniowych szkoleń malarzy oraz projektowania scen i ujęć - te prace nie znalazły się w filmie. Kolejne osiem obrazów na wystawie to już są finalne dzieła, które zamieniły się w klatki filmowe. W tej grupie znajdują się zarówno prace namalowane charakterystycznym pociągnięciem pędzla Van Gogha, jak i te w stylistyce czarno-białej" - dodała.
Swoje prace malarskie pokażą: Marlena Jopyk-Misiak, Klaudyna Hady, Joanna Maleszyk, Piotr Dominiak, Joanna Śmielowska, Waldemar Wesołowski, Łukasz Gordon, Dominika Hofman, Agata Smólska, Krzysztof Nowicki, Urszula Kulczyk, Marta Czarnecka, Jan Szewczyk, Wanda Piskorska i Władysław Pitala.
Atrakcją wystawy będzie również rzeźba malarki Anny Kluzy, uczestniczącej w pracach nad "Twoim Vincentem" i autorki plakatu do filmu, która na potrzeby ekspozycji wykonała popiersie Vincenta van Gogha.
Na wystawie prezentowane będzie wideo, w którym reżyserzy Dorota Kobiela i Hugh Welchman opowiedzą o wyzwaniach, jakie stały przed nimi w trakcie produkcji filmu.
Ekspozycji w Oliwskim Ratuszu Kultury towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne, w których weźmie udział ponad 700 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Malarze zaangażowani w produkcję filmu podzielą się z młodzieżą swoim doświadczeniem zdobytym podczas pracy animacyjnej.
Wystawa w Gdańsku-Oliwie będzie czynna do 17 grudnia.
"Twój Vincent" to pierwszy w historii film pełnometrażowy stworzony w pełni techniką malarską. Najpierw nakręcono do niego zdjęcia z udziałem aktorów, następnie wyświetlano na płótnie pojedyncze kadry, które klatka po klatce odmalowywało grono artystów, by stworzyć ujęcie. Do nakręcenia filmu wykorzystano 65 tys. obrazów, namalowanych specjalnie przez 125 malarzy z 20 krajów - 65 z Polski, 60 z zagranicy - wybranych na podstawie 5 tys. nadesłanych do twórców zgłoszeń. Film współtworzyli malarze 15 różnych narodowości - pochodzących także ze Stanów Zjednoczonych, Grecji, Ukrainy - którzy nigdy nie siedzieli razem w jednym pomieszczeniu: artyści pracowali w Grecji, Wrocławiu i Gdańsku. Łącznie zużyli 3 tys. litrów farby.
W październiku Europejska Akademia Filmowa ogłosiła, że "Twój Vincent" znalazł się na liście animacji nominowanych do nagrody EFA. W kategorii filmów animowanych nominowane zostały także: "Ethel and Ernest" Rogera Mainwooda, "Louise by the Shore" Jean-Francoisa Laguionia oraz "Zombillenium" Arthura de Pinsa i Alexisa Ducorda. Europejskie Nagrody Filmowe zostaną wręczone 9 grudnia w Berlinie.