Jak zapowiadają organizatorzy, program imprezy będzie zróżnicowany stylistycznie, choć jednocześnie ukierunkowany na współczesną polską i europejską muzykę jazzową.

"Pierwszego wieczoru - 8 grudnia - dominować będą tria. Najpierw katowickie RGG Trio, wzmocnione przez dwóch gości z zagranicy – Verneriego Pohjola, okrzykniętego najlepszym fińskim trębaczem jazzowym młodego pokolenia oraz Samuela Blasera, szwajcarskiego puzonistę porównywanego do legendarnego Alberta Mangelsdorffa" – mówił rzecznik katowickiej instytucji kultury Miasto Ogrodów Łukasz Kałębasiak.

Drugim triem, które wystąpi 8 grudnia, będzie trio Marka Napiórkowskiego, Roberta Kubiszyna i Cezarego Konrad, znane też jako KonKubiNap od nazwisk muzyków.

Największy skład tegorocznego Silesian Jazz Festivalu pojawi się na scenie Miasta Ogrodów 9 grudnia na koncercie "Tribute to Akwarium" Piotra Wojtasika z udziałem muzyków z Polski i zagranicy. "To współczesny elektro-akustyczny jazz reprezentujący nurt modalny z elementami muzyki etnicznej" – wyjaśnił Kałębasiak.

Dodał, że "Tribute to Akwarium" to suita jazzowa skomponowana w 2016 r. przez Piotra Wojtasika. "To muzyczny hołd dla pierwszego klubu jazzowego w Warszawie, klubu Akwarium, rozpoznawalnego w Europie i na świecie, funkcjonującego od lat 70. XX wieku do 2000 r. Klub Akwarium na stałe wpisał się w jazzową mapę świata. Na jego scenie prezentowano muzykę najwyższej próby. Akwarium jest symbolem polskiej sceny jazzowej i obecnych na niej mistrzów" – dodał Kałębasiak.

9 grudnia rozstrzygnięty zostanie 4. Międzynarodowy Konkurs na Kompozycję Jazzową. Zaplanowano też koncert, podczas którego po raz pierwszy wykonane zostaną nagrodzone utwory. Laureat Grand Prix otrzyma nagrodę w wysokości 3 tys. euro.

Finał festiwalu odbędzie się 10 grudnia. Najpierw przed widzami zaprezentuje się międzynarodowa grupa muzyków z Norwegii, Holandii, Portugalii i Słowenii. "Ton temu projektowi nadają instrumenty dęte: saksofony Mette Rasmussen i brazylijki Ady Rave, trąbka Susany Santos Silvy oraz fortpian słoweńskiej artystki Kaji Draksler" – podał rzecznik. Ostatnim punktem festiwalowego programu będzie solowy recital pianisty Marcina Maseckiego, wykonującego muzykę jazzową i klasyczną.

Koncerty odbywać się będą w sali koncertowej Miasta Ogrodów oraz w Muzeum Śląskim – odnowionym budynku dawnej stolarni. Szczegóły na stronie: http://sjf.ck.art.pl/.

W ubiegłym roku w konkursie na kompozycję jazzową jury nie przyznało nagrody głównej, a jedynie dwa drugie miejsca ex aequo: Paulinie Atmańskiej (Polska) za kompozycję "Spring and you say goodbye" oraz Tobiasowi Hoffmannowi (Austria) za kompozycję "Interior Opponent Combo". Z kolei w konkursie publiczności zwyciężyła kompozycja Adama Jarzmika "Rush".

Dyrektorem artystycznym Silesian Jazz Festival, a także przewodniczącym jury w konkursie na kompozycję jazzową jest prof. Jerzy Jarosik z Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.