17 filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata obejrzeć można będzie na rozpoczynającym się w piątek w Gdańsku 11. All About Freedom Festival (AAFF), organizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności (ECS). Dwa obrazy pokazane zostaną po raz pierwszy w Polsce.

W programie festiwalu All About Freedom (Wszystko o wolności - PAP) są filmy z 20 krajów m.in. Polski, Austrii, Belgii, Estonii, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Rosji a także spoza Europy - Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Kanady, Libanu, Maroka i USA. Wiele obrazów to koprodukcje kilku państw.

"Chcemy pokazać, jak sztuka filmowa w bardzo szeroki sposób podejmuje tematykę solidarności i wolności oraz przedstawia współczesne rozumienie tych pojęć w kontekście wyzwań, przed którymi stoi człowiek. Aby pogłębić problematykę, która pojawia się w filmach, organizujemy również dyskusje po projekcjach i spotkania z reżyserami" - powiedziała w czwartek PAP Iwona Katarzyńska-Czaplewska z Działu Projektów Obywatelskich ECS w Gdańsku.

Podczas AAFF po raz pierwszy polskiej publiczności pokazane zostaną dwa filmy: „Poetka z Arabii” (Niemcy, Arabia Saudyjska, reż. Stefanie Brockhaus, Andreas Wolff) oraz „Wielebny W.” (Francja, Szwajcaria, reż. Barbet Schroeder).

Pierwszy film jest opowieścią o kobiecie, która decyduje się wziąć udział w największym konkursie poetyckim w świecie arabskim, zdominowanym przez mężczyzn, a w swojej twórczości krytykuje patriarchat i ekstremizm.

„Wielebny W.” to spotkanie z Czcigodnym Wirathu, który jest w Birmie wysoce wpływowym buddyjskim mnichem, a jednocześnie liderem antymuzułmańskiego ruchu.

Po raz drugi raz w historii AAFF zorganizowany zostanie konkurs, do którego wybrano pięć filmów. Będą to: "Łagodna" (reż. Siergiej Łoźnica), "W ułamku sekundy" (reż. Fatih Akin), "A Ciambra" (reż. Jonas Carpignano), "120 uderzeń serca" (reż. Robin Campillo) oraz "Nie jestem twoim murzynem" (reż. Raoul Peck).

Filmy konkursowe oceniać będzie jury w składzie: dziennikarka i felietonistka Agata Passent, krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski oraz reżyser filmowy i scenarzysta Tomasz Wasilewski.

Nagrodę AAFF w wysokości 30 tysięcy zł, ufundowaną przez prezydenta Gdańska, otrzyma reżyser filmu "najtrafniej odnoszącego się do aktualnych wyzwań, przed którymi stoi człowiek i przyczynia się do zrozumienia wartości solidarności".

Nazwisko laureata zostanie ogłoszone 21 października podczas gali zakończenia festiwalu. Podczas tej uroczystości wręczona będzie również nagroda publiczności.

W trakcie AAFF w ogrodzie zimowym ECS zaplanowano także kilka koncertów, instalacji i performensów ruchowo-muzycznych. Wystąpią m.in. Cezary Duchnowski, Anna Zaradny i Kolektyw Square Dance.

W ramach festiwalu w ECS zaplanowano także 15 października obchody Dnia Solidarności z Uchodźcami. Chętni będą mogli na miejscu np. napisać list do uchodźcy oraz własnoręcznie wykonać czapkę i szalik dla osoby przebywającej w obozie dla uchodźców. Odbędzie się też m.in. debata pt. "Polacy uchodźcami w Afryce, Grecy uchodźcami w Polsce", w której weźmie udział Dionisios Sturis, potomek uchodźców z Grecji, którzy pod koniec lat 40. XX wieku osiedlili się w Polsce.