Premiery filmowe, spotkania z reżyserami i aktorami, a także filmy dla najmłodszych - to niektóre z propozycji rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu Szczecin European Film Festival. W konkursie głównym festiwalu znalazło się w tym roku 26 filmów.

Tegoroczna odsłona Szczecin European Film Festival rozpocznie się 19 października i potrwa do 23 października.

"W konkursie głównym festiwalu znajdzie się 26 filmów z 15 krajów" - powiedział w poniedziałek dyrektor festiwalu Bartosz Wójcik prezentując jego program. "Konkurs to nie tylko okazja do zobaczenia najnowszych propozycji, ale także szansa porozmawiania z ich reżyserami" - dodał Wójcik.

Ceremonię otwarcia festiwalu zaplanowano na 19 października. Będzie można wtedy obejrzeć polską premierę filmu opowiadającego o rozwijającej się w Ghanie scenie modowej "Unity: Dress-Scapes of Accra" w reż. Mary Lin Visser - powiedział Wójcik. W spotkaniu weźmie także udział reżyserka filmu.

Reklama

Fani sztuki filmowej będą mieli szansę obejrzeć także m.in. produkcję Marcina Borchardta "Beksińscy. Album wideofoniczny", nominowany do tegorocznego Oscara "I Am Not Your Negro" Raoula Pecka, opowiadający o segregacji rasowej i walce o prawa Afroamerykanów, czy nagradzany na festiwalach "City of Ghosts" Matthew Heinemana. Ten ostatni dokumentuje historię dziennikarzy i aktywistów z ugrupowania Raqqa Is Being Slaughtered Silently, którzy informują społeczność międzynarodową o zbrodniach dokonywanych przez Państwo Islamskie.

Festiwal to nie tylko projekcje, ale również okazja do spotkań z twórcami filmowymi. Obok reżyserów filmów konkursowych będzie można wysłuchać dyskusji z Tomaszem Raczkiem, Romą Gąsiorowską, Bartoszem M. Kowalskim, a także jednym z selekcjonerów Berlinale - Berndem Buderem.

Jeden z bloków festiwalu poświęcony będzie także młodemu kinu niemieckiemu. Inny zawierał z kolei będzie propozycje przygotowane specjalnie dla najmłodszych fanów kina.

Szczecin European Film Festival to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na pograniczu polsko-niemieckim. Co roku publiczności prezentowane są setki filmów z całego świata. Od dekady festiwal tworzy polsko-niemiecki zespół.