Reżyser i scenograf Jan Polewka został oficjalnie wicedyrektorem ds. artystycznych Starego Teatru w Krakowie. Funkcję formalnie zaczął pełnić w poniedziałek – poinformowała w poniedziałek PAP Paulina Włodarczyk z biura promocji Starego Teatru w Krakowie.

O kandydaturze Jana Polewki na swojego zastępcę poinformował w połowie września nowy dyrektor krakowskiej sceny narodowej Marek Mikos. W połowie września też wysłał on do resortu kultury pismo ws. kandydatury Polewki.

„Odpowiedź ministra Glińskiego była pozytywna” – powiedziała Włodarczyk.

Jan Polewka wziął na wiosnę udział w konkursie na dyrektora Starego Teatru. We wrześniu, po ogłoszeniu go najprawdopodobniejszym kandydatem na wicedyrektora ds. artystycznych, powiedział dziennikarzom, że przygotowany na tamten konkurs program oraz propozycje innych kandydatów, posłużą mu pomocą w pełnieniu funkcji zastępcy teatru.

Polewka zapowiedział, że na sceny teatru chciałby przywrócić najbardziej znanych, związanych już w przeszłości z Teatrem, artystów. Planuje współpracę m.in. z Krzysztofem Jasińskim, Tadeuszem Bradeckim, Jerzym Stuhrem, Jarosławem Kilianem. Padły też nazwiska Andrzeja Seweryna i Stanisława Radwana.

Jan Polewka urodził się w 1945 r. w Krakowie. Reżyser teatralny i scenograf jest synem literata Adama Polewki. Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Oprócz Starego Teatru współpracował m.in. z Teatrem Współczesnym w Warszawie i Operą Wrocławską. W latach 90. był dyrektorem Teatru Groteska w Krakowie.

Pierwotnie zastępcą Mikosa ds. artystycznych miał być reżyser, pracujący głównie w Wielkiej Brytanii i USA, Michał Gieleta. Na swojej pierwszej konferencji prasowej na początku września, Mikos ogłosił, że Gieleta zrezygnował z pełnienia funkcji, powodem nieporozumienia były m.in. oczekiwania finansowe reżysera.

Marek Mikos, pełniący od września funkcję dyrektora Starego Teatru, pracuje nad programem instytucji.

Jak zapowiedział, w najbliższym czasie współpracę z Teatrem podejmą tacy reżyserzy jak: Jarosław Kilian, Paweł Kamza, Łukasz Fijał, Adam Walny, Giovanny Castellanos, Stanisław Mojsiejew. Z kolejnymi artystami trwają rozmowy.

Mikos zamierza przywrócić na scenę "Pana Tadeusza" w reż. w reż. Mikołaja Grabowskiego. Zapowiedział współpracę ze szkołami teatralnymi z Polski i świata, a także organizację festiwalu młodych teatrów.

Jak wskazał, na Dużej Scenie będą grane głównie dzieła klasyczne. Scena kameralna zostanie przeznaczona na repertuar współczesny i eksperymenty. Nowa scena będzie sceną autorską, sceną prapremier młodych twórców i monodramu.

Na kierownika literackiego Mikos powołał Artura Grabowskiego, poetę i dramaturga, pracownika Katery Historii Literatury Polskiej XX w. na Wydziale Polonistyki UJ.