Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi jeden z najbardziej cenionych młodych dyrygentów skandynawskich - Daniel Blendulf. Laureat Herbert Blomstedt Conducting Prize (2014) i Swedish Conducting Competition (2008) w 2010 roku ukończył studia dyrygenckie w Royal College of Music w Sztokholmie. Na swoim koncie ma już współpracę m.in. z BBC National Orchestra of Wales, Sydney Symphony, New Zealand Symphony, Malaysian Philharmonic i Finnish Radio Symphony.

W programie usłyszymy trzy kompozycje, które powstały w ciągu pięciu dekad, a ich zestawienie ciekawie ukazuje intensywność stylistycznych przemian, jakie się w tym okresie dokonały. Łabędź z Tuoneli (1895), to część suity Lemminkäinen Sibeliusa na kanwie starofińskiego eposu, Kalewali.

II Koncert fortepianowy Prokofiewa, którego partytura spłonęła podczas bolszewickiej rewolucji w 1913 roku, autor zrekonstruował po 10 latach, ale zarazem znacząco przerobił. Usłyszeć go można stosunkowo rzadko, gdyż uchodzi za dzieło arcytrudne dla pianisty i tylko nieliczni wykonawcy są w stanie się z nim zmierzyć. Partię solową wykona Lucas Debargue, laureat IV nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w 2015 roku i jako jedyny uczestnik wyróżniony prestiżową Moskiewską Nagrodą Krytyków. Bezpośrednio po tym przełomowym wydarzeniu pianista występował z czołowymi orkiestrami w najważniejszych salach koncertowych Rosji, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Japonii, Chin i Korei Południowej.

Drugą część koncertu wypełni Koncert na orkiestrę Beli Bartóka jedno z ostatnich dzieł tego węgierskiego kompozytora, a także jedno z najpopularniejszych, gdzie partia solowa została powierzona nie jednemu instrumentowi, lecz różnym członkom orkiestry, często połączonych w grupy.

Bilety w cenie: 25-60 zł do nabycia tutaj.

Koncerty odbędą się w dniach:

- piątek, 6 października 2017, godz. 19:30;

- sobota, 7 października 2017, godz. 18:00.

Sala Koncertowa, wejście od ul. Sienkiewicza.

Orkiestra Filharmonii Narodowej

Daniel Blendulf - dyrygent

Lucas Debargue - fortepian

Program:

Jean Sibelius - Łabędź z Tuoneli op. 22 nr 2 [ 10’]

Siergiej Prokofiew - II Koncert fortepianowy g‑moll op. 16 [ 32’]

Béla Bartók - Koncert na orkiestrę [ 36’]