Aktorzy Agata Skórska i Otar Saralidze, dramaturg Mateusz Pakuła, kompozytor Piotr Salaber, pisarka Izabela Żukowska i bard Piotr Dąbrówka odebrali w poniedziałek w Warszawie nagrody za najlepsze debiuty w Teatrze Polskiego Radia.

"Z ogromnym wzruszeniem stoję tu przed państwem po raz ósmy. To wyjątkowa nagroda. Jakich przymiotników tu użyć? Nagroda wręczana z czułością, delikatnością, nadzieją i przekonaniem, że właśnie jej wyjątkowość, jedyność sprawi, że tegoroczni laureaci pójdą piękną, artystyczną drogą" - powiedział dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, inaugurując galę wręczenia nagród za najlepsze debiuty. Uroczystość odbyła się w poniedziałkowy wieczór w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Szpilmana.

"Życzę wszystkim laureatom miłości do świata i ludzi, nawet jeżeli zdarzą się chwile, że zwłaszcza ci pierwsi - miłości nie odwzajemnią. Życzę wam również wiary w siebie, w to, co robicie, że ten czas, który oddaliście nie zabawie - tylko pracy nad sobą - przyniesie spełnienie w waszych marzeniach artystycznych. I życzę wam wiary, że tej nadziei i miłości wystarczy, byście potrafili wyrazić siebie, bo tylko to usprawiedliwi wasze życie" - mówił pomysłodawca nagród Janusz Kukuła.

Nagrodę Arete za najlepszy debiut aktorki w Teatrze PR wręczył Agacie Skórskiej przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

"Arete znaczy doskonałość, ale to jest taka triada: cnota, odpowiedzialność i doskonałość. To jest plan na życie pani Agato" - powiedział Czabański, wręczając statuetkę aktorce.

Statuetkę Arete za najlepszy debiut aktora otrzymał gruziński aktor Otar Saralidze. Wyróżnienie wręczył mu członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki.

"Te cechy (...), czyli doskonałość, cnota, dzielność charakteryzują nie tylko kobiety aktorki, ale również mężczyzn aktorów" - ocenił prof. Kawecki. "Debiutował (...) w teatrze, mając lat 21 - i to w Teatrze Narodowym" - powiedział o laureacie.

Statuetkę Don Kichota za najlepszy debiut reżyserski otrzymał dramatopisarz i reżyser Mateusz Pakuła. Nagrodę wręczył mu przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.

Nagrodę Amadeusz za najlepszy debiut kompozytorski "w teatrze wyobraźni" otrzymał pianista, kompozytor i dyrygent Piotr Salaber. Za najlepszy debiut dramaturgiczny w Teatrze PR nagrodzono dziennikarkę i współpracownicę radia publicznego Izabelę Żukowską. Statuetkę Talantona wręczył dyrektor-redaktor naczelny Programu Pierwszego Polskiego Radia Rafał Porzeziński. "Wdzięk, talent, wiedza, dobro - to na pewno ją cechuje. Do tego jeszcze elokwencja, pracowitość, pogoda ducha i +Skaza+. I skazę wymieniam nie dlatego, żeby tutaj łyżkę dziegciu wpuścić - tylko dlatego, że taki tytuł nosi jedna z powieści laureatki. Nieprzeciętnie utalentowana" - ocenił Porzeziński.

Nagrodę Aojde za najlepszy debiut muzyczny otrzymał poeta, kompozytor, twórca i wykonawca piosenek autorskich Piotr Dąbrówka. Wręczając mu statuetkę dyrektor Kukuła stwierdził: "Tak mądry, tak dobry, tak czuły, tak wrażliwy, że łzy czasami pojawiają się i wzruszenie ogarnia serce - jest jeden tylko - Piotr Dąbrówka".

Nagroda Don Kichot (za debiut reżyserski) jest rzeźbą wykonaną w pracowni Artesanias Urregui S.L. w Madrycie. Statuetki Arete (dla debiutujących aktorki i aktora) - to "Maska kobiety" stworzona przez rzeźbiarza Luisa Miguela Guia. W hiszpańskiej pracowni powstały także nagrody: Amadeusza (za debiut kompozytorski), Talantona (za debiut dramatopisarski) i – wręczana po raz drugi – Aojde (za debiut muzyczny).

Wyróżnienia dla debiutujących w PR aktorów i reżyserów przyznawane są od 2010 r. przez Pierwszy Program PR i Teatr Polskiego Radia. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. reżyserzy: Janusz Głowacki (2010), Ingmar Villqist (2011), Agnieszka Lipiec-Wróblewska (2012), Adam Wojtyszko (2013); oraz aktorzy: Olena Leonenko (2010), Natalia Sikora (2011), Marta Żmuda Trzebiatowska i Karol Dziuba (2015). Statuetki Amadeusza za debiut kompozytorski trafiły do Ignacego Zalewskiego (2015) i Marcina Partyki (2016). Statuetki Talantona otrzymali jak dotąd dramatopisarze Szymon Bogacz (2015) i Sandra Szwarc (2016).

W ub. r. pierwszym laureatem Aojde, statuetki za debiut muzyczny, został Łukasz Jemioła.

Nagrody funduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i Polskie Radio S.A.