Reżyser i scenograf Jan Polewka jest kandydatem na wicedyrektora ds. artystycznych Starego Teatru w Krakowie – ogłosił na konferencji prasowej w piątek dyrektor tej sceny narodowej Marek Mikos.

Jak wyjaśnił, pismo ws. kandydatury Polewki zostało w piątek rano wysłane do resortu kultury. „Mówię o kandydaturze, bo są pewne procedury i czekam na odpowiedź ministra Glińskiego, ale z Janem Polewką już razem pracujemy” – wyjaśnił Mikos, który od 1 września pełni funkcję dyrektora sceny narodowej w Krakowie.

Jan Polewka wziął na wiosnę udział w konkursie na dyrektora Starego Teatru. W piątek powiedział dziennikarzom, że przygotowany na tamten konkurs program posłuży mu pomocą w pełnieniu funkcji, którą oficjalnie obejmie najprawdopodobniej w październiku.

Pierwotnie zastępcą Mikosa ds. artystycznych miał być reżyser, pracujący głównie w Wielkiej Brytanii i USA, Michał Gieleta. Na swojej pierwszej konferencji prasowej, na początku września, Mikos ogłosił, że Gieleta zrezygnował z pełnienia funkcji, powodem nieporozumienia były m.in. oczekiwania finansowe reżysera.

W piątkowej konferencji prasowej w Starym Teatrze udział wzięli również aktorzy. Część z nich stała i nie przyjęła zaproszenia Jana Polewki i Mikosa, aby zająć miejsca siedzące.

Po konferencji ponad 20 aktorów ogłosiło, że otrzymują wzajemnie wykluczające się informacje dotyczących zarówno programu artystycznego, jak i obsady stanowiska dyrektora artystycznego. Jak zapowiedzieli, za kilka dni wydadzą swoje własne oświadczenie w tej sprawie.

Jan Polewka urodził się w 1945 r. w Krakowie. Reżyser teatralny i scenograf jest synem literata Adama Polewki. Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Oprócz Starego Teatru współpracował m.in. z Teatrem Współczesnym w Warszawie i Operą Wrocławską. W latach 90. był dyrektorem Teatru Groteska w Krakowie.