Prawie 300 prac wybitnego hiszpańskiego artysty Pabla Picassa można będzie oglądać od końca września na wystawie w Muzeum Lubelskim w Lublinie. Większość dzieł - głównie grafika i ceramika - będzie pokazana w Polsce po raz pierwszy.

Wystawa zatytułowana „Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny” zostanie otwarta 29 września.

Jeden z kuratorów wystawy Andrzej Frejlich powiedział, że tytuł ten odnosi się nie tylko do słynnych portretów malowanych przez Picassa, ale przede wszystkim do postaci samego artysty i jego twórczości, którą można w różny sposób oglądać, w różnych formach i ujęciach.

„Mam nadzieję, że w naszej wystawie można będzie zobaczyć, że Picasso był naprawdę wielostronnym artystą, takim wulkanem twórczym, który nieustannie próbował nowych technik, nowych rozwiązań artystycznych, rzucał się w obszary dotychczas przez siebie niepenetrowane i czasami podejmował takie działania, które wiązały się pokonywaniem bardzo skomplikowanych technicznych trudności - jak choćby ceramika czy wyroby złotnicze” – powiedział Frejlich na konferencji prasowej we wtorek w Lublinie.

Na wystawie zaprezentowane będzie prawie 300 prac Picassa, z których większość nie była dotąd pokazywana w Polsce. Wśród nich – użyczone przez kolekcjonerów prywatnych - unikatowe srebrne talerze i złote medaliony stworzone w limitowanych, ekskluzywnych edycjach, czy kolekcja grafik i ilustracji książkowych.

Będą też prezentowane prace ceramiczne i graficzne Picassa z pierwszego na świecie, powstałego jeszcze za życia artysty, muzeum jemu poświęconego – Musee Picasso w Antibes na Lazurowym Wybrzeżu. „Stamtąd przyjadą prace Picassa pochodzące przede wszystkim z lat 40. Nigdy prace z tego muzeum nie były prezentowane w Polsce” – powiedziała dyrektor Muzeum Lubelskiego Katarzyna Mieczkowska.

Przypomniała, że Muzeum Picassa w Antibes powstało m.in. dzięki wstawiennictwu polskiego artysty Michała Smajewskiego. Spowodował, że doszło do spotkania Picassa z ówczesnym dyrektorem muzeum – wtedy historycznego - w Antibes. Picasso w 1946 r. otrzymał tam do dyspozycji sale, gdzie urządził swoją pracownię. Smajewski był fotografem Picassa podczas jego pracy w Antibes. „Na wystawie można będzie zobaczyć zdjęcia Michała Smajewskiego, a gościem specjalnym na wernisażu będzie jego syn” – dodała Mieczkowska.

Na wystawie zostaną pokazane też dzieła Picassa wypożyczone z instytucji polskich: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi i Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Część prac prezentowanych na wystawie będzie ukazywać wpływ twórczości Picassa na kształtowanie się sztuki użytkowej w Polsce w latach 50. i 60., która była wówczas symbolem nowoczesności. Pokazane będę m.in. rzeźby kameralne projektowane przez artystów zgromadzonych wokół Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, obiekty ceramiczne z wytwórni we Włocławku czy Katowicach, a także przykłady tkanin, których nowoczesne wzornictwo było inspirowane stylem Picassa.

Wystawie w Muzeum Lubelskim towarzyszyć będą wykłady poświęcone twórczości Picassa oraz warsztaty ceramiki i technik graficznych dla dzieci i dorosłych.

Wystawę „Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny” w Lublinie można będzie oglądać do 3 grudnia.