Ponad 50 wydarzeń z obszaru muzyki, teatru, sztuk wizualnych, filmu i literatury złoży się na tegoroczną edycję Festiwalu Łódź Czterech Kultur, który rozpocznie się w piątek i potrwa do 17 września. Organizowana od 15 lat impreza nawiązuje do wielokulturowych korzeni miasta.

"Wspólnym mianownikiem dla wszystkich wydarzeń jest hasło: +Alfabet Dialogu+, odwołujące się do rozpisania od nowa opowieści o nowoczesnym i otwartym mieście, czerpiącym siłę z różnorodności i wielokulturowości, która je zbudowała. Każdy z dziesięciu dni festiwalu przyniesie nowe wrażenia, emocje, refleksje" - podkreśliła rzeczniczka Festiwalu Joanna Karpińska.

Wśród ponad 50 wydarzeń proponowanych publiczności znalazły się m.in. premierowe spektakle, koncerty instalacje artystyczne, ale również działania edukacyjne - spacery po Łodzi śladem historycznej wielokulturowości czy spotkania i rozmowy na temat tożsamości miasta.

W piątek symbolicznym początkiem imprezy będzie odsłonięcie w przestrzeni Starego Rynku pierwszej części autorskiej instalacji Roberta Rumasa, na którą składają się m.in. cztery maszty opasane żółtą wstęgą, a na niej cytaty z "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima.

Reklama

Reklama

Nieco później w Studiu im. H. Debicha Łukasz Lach wystąpi z koncertem "10 piosenek Boba Dylana", a w przestrzeni dawnych widzewskich zakładów WI-MA grupa LineAct zaprezentuje spektakl "Oplątane", poświęcony pracującym niegdyś w tej fabryce włókniarkom.

W sobotę na Starym Rynku już od rana rozpocznie się fabularna gra miejska w poszukiwaniu zaginionego kwartału; po raz pierwszy zaprezentowane zostaną także "Złódzone piosenki", opracowane przez cztery łódzkie formacje: Bielas i Marynarze, Lilu, Kożuch i Bałucka Kapela Podwórkowa.

Wieczorem publiczność będzie mogła wybrać się na koncerty Yiddish Twist Orchestra oraz Dudu Tassa & Kuwaitis. W Teatrze Muzycznym kabaret Bożar w Burdelu wystawi spektakl "Ucieczka z kina Polskość" z udziałem m.in. Andrzeja Seweryna i Grażyny Barszczewskiej.

Niedziela będzie dniem festiwalowych premier. W Teatrze Nowym im. K. Dejmka pokazany zostanie taneczny spektakl "Is it Pamela/Inkarnacje" oraz koncert, w którym po raz pierwszy we wspólnym projekcie wystąpi dwoje artystów: Masha Qrella i Kortez.

Dyskusja o Łodzi, czyli "mieście merkuriańskim i nowoczesnym, a zarazem zanurzonym w historii" będzie miała miejsce na poniedziałkowej konferencji "Archeologia śladu", zorganizowanej przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Wieczorem w podwórku przy Młynarskiej 32, Yankel Band zagra piosenki "Z tancbudy Szai Magnata".

We wtorek rozbrzmiewać będzie mistyczna muzyka chasydów polskich w koncercie Symchy Kellera w Scenografii. Z kolei na środę zapowiedziano początek cyklu spotkań z Andrzejem Krakowskim – uznanym reżyserem i scenarzystą oraz autorem książek o losach polskich Żydów, którzy rozwijali w Stanach Zjednoczonych przemysł filmowy.

W Teatrze Nowym im. K. Dejmka - zapowiadana od dawna premiera "Antygony w Nowym Jorku" w reż. Andrzeja Szczytko. Gościem honorowym na spektaklu miał być autor dramatu Janusz Głowacki, który 13 września obchodziłby 79 urodziny. Ostatecznie przedstawienie będzie ostatnim hołdem złożonym pisarzowi, który zmarł w sierpniu.

Na kolejne dni zaplanowano m.in. koncerty: L. Stad, Gaby Kulki oraz Młynarski plays Młynarski, rosyjskiego zespołu "Oligarkh", a także spektakl "Wysocki. Powrót do ZSRR" Teatru Nowego Proxima z Krakowa. Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska zaprezentuje "Czarnobylską modlitwę” na podstawie książki noblistki Swietłany Aleksijewicz.

Festiwal zakończy koncert "Cohen i kobiety" w klubie Wytwórnia z udziałem dwunastu uznanych polskich wokalistek.

Każdego dnia w przestrzeni miejskiej odsłaniane będą też murale oraz instalacje wykonane przez artystów street artu.

W tegorocznej edycji znajdą się również działania edukacyjne, m.in. wędrówki tropami wielokulturowej Łodzi oraz spotkania w parafii prawosławnej, Gminie Wyznaniowej Żydowskiej czy łódzkich muzeach: Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym, a także Muzeum Miasta Łodzi.

Odwołujący się do wielokulturowych korzeni miasta Festiwal Łódź Czterech Kultur jest organizowany od 15 lat.