Warsztaty, wykłady, spotkania, robienie mebli, beatboxowa improwizacja – takie i inne atrakcje czekają na dzieci i ich opiekunów podczas 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Wydarzenia towarzyszące zajmują pokaźną część tegorocznego programu.
ikona lupy />
Media

Warsztaty

Program warsztatów to w tym roku prawdziwa gratka i to nie tylko dla miłośników kina. Członkowie specjalizującego się w muzyce współczesnej zespołu Kwartludium – skrzypaczka i pedagożka muzyczna Dagna Sadowska oraz kompozytor i klarnecista Michał Górczyński pokażą jak zaimprowizować dźwiękiem wszystko to, co widać na kinowym ekranie, od bohaterów po pejzaże. Patryk Tik Tak Matela, beatboxer i eksplorator nieprzetartych jeszcze szlaków wokalistyki, poprowadzi warsztaty z beatboxu dla młodszych (4+) i nieco starszych (9+). W festiwalowe weekendy w kinach można będzie nie tylko obejrzeć filmy, ale też wziąć udział w warsztatach plastycznych. Będzie i malowanie, i rysowanie, i wycinanie, i klejenie, a nawet szycie. Aby przestrzeń kinowa była dopasowana do takich działań oraz wymagających, młodych widzów partnerem głównym Kina Dzieci została firma VOX, która zadbała o wnętrza tak, aby dzieci czuły się w nich jak najlepiej i mogły z nich w pełni korzystać, np. kupując samodzielnie bilet dzięki specjalnie przygotowanemu podestowi. A w pierwszą niedzielę, 24 września w Kinotece, odbędą się warsztaty, w czasie których projektantka VOX - Joanna Leciejewska pokaże dzieciom jak z kartonu zrobić własną… ryczkę, czyli tłumacząc z poznańskiego - taboret.

W ramach sekcji Ahoj! Kino czeskie, będzie można nie tylko zobaczyć największe przeboje czeskiej kinematografii dziecięcej ostatnich lat – od pełnego magii „Błękitnego tygrysa”, przez baśniowe „Siedem kruków”, po znane wszystkim „Niedoparki” – ale też liznąć trochę języka podczas warsztatów z Czeskim Centrum oraz wykonać właśnie Niedoparki wraz z reżyserką filmu, Galiną Miklínová.

Z nosem w książkach

Jedną z nowości w tegorocznym programie jest sekcja Kino Dzieci z nosem w książkach. W jej ramach na ekranie zagoszczą ulubieni bohaterowie literaccy: słynni już młodzi detektywi, Lasse i Maja, Tomek Sawyer, Ronja, córka zbójnika, Tsatsiki czy Mama Mu. Przy okazji seansów będzie można spotkać się z zaprzyjaźnionym z Kinem Dzieci Wydawnictwem Zakamarki – będą warsztaty, wspólne czytanie i rozmowy. O ulubionych bohaterach książkowych z dzieciństwa opowiedzą dziennikarki Weronika Wawrzkowicz i Katarzyna Stoparczyk, a także autorka książek dla dzieci i młodzieży Joanna Olech. Kto czuje, że niektóre książki zna już na pamięć i z chęcią przeczytałby coś nowego, może w festiwalowe weekendy wziąć udział w wielkiej wymianie książek.

Kino Dzieci to też premiery – tym razem polskich seriali dla najmłodszych. Na festiwalu będzie można zobaczyć „Basię” oraz „Żubra Pompika”. Oprócz projekcji zapraszamy też na spotkania z twórcami, m.in. z Tomaszem Samojlikiem – autorem komiksów o Pompiku, Wiesławem Ziębą – reżyserem serialu i Eweliną Gordziejuk – producentką, a także z autorkami serii książek o Basi – pisarką Zofią Stanecką i rysowniczką Marianną Oklejak oraz z Marcinem Wasilewskim – reżyserem serialu.

Spotkania

Z widzami tegorocznego Kina Dzieci spotkają się również reżyserki pełnych metraży: Karla von Bengtson („Superagentka”), Sigrid Klausmann („Nic bez nas”), Galina Miklínova („Niedoparki”) i Marta Karwowska („Tarapaty”). Widzowie będą mieli okazję dowiedzieć się od nich, czy od dziecka marzyły o robieniu filmów, jak to jest pracować na planie i czy mają już pomysły na nowe filmy.

Będzie również okazja do spotkań z młodymi aktorami. Czy przygotowując się do roli czytają cały scenariusz? Czy chcą zagrać w kolejnym filmie? Czy lubią granych przez siebie bohaterów? Odpowiedzi na te pytania usłyszymy od Flory Li Thiemann („Przygoda Nelly”), Juny de Leeuw i Davy’ego Gomeza („Storm. Opowieść o odwadze”) oraz Hanny Hryniewickiej i Jakuba Janoty-Bzowskiego („Tarapaty”).

Kolejną nową sekcją w programie festiwalu są Odkrycia. To w jej ramach pokazane zostaną wyjątkowe, skłaniające do dyskusji i nikogo nie pozostawiające obojętnym filmy. Wśród nich m.in. nagrodzony na festiwalach w Berlinie, Buenos Aires, Maladze, Stambule i Odessie biograficzny dramat „Lato 1993” oraz nominowany do Oscara® dla najlepszej animacji „Czerwony Żółw”.

Ostatniego dnia festiwalu, 1 października, zainaugurujemy nowy, już drugi sezon Klubu Kina Dzieci. Będzie wspólny seans czeskiej animacji o przygodach pary uwielbiających remonty sąsiadów – „Pat i Mat”, a po nim wielka debata: Czy kukiełka to też aktor?

A skoro o dyskusjach i debatach mowa – Uniwersytet Dzieci zaprasza na wykłady po trzech filmach z tegorocznego programu festiwalu. O wynalazku Gutenberga (po filmie „Storm. Opowieść o odwadze”), o wirtualnej rzeczywistości (po filmie „Labirynt”) oraz o ekologii (po filmie „Nic bez nas”).

Nie tylko dla dzieci

Wspólnie z Fundacją Familylab Polska (częścią założonej przez światowej klasy duńskiego pedagoga Jespera Juula organizacji Familylab Association) przygotowaliśmy serię wydarzeń przeznaczonych dla dorosłych uczestników festiwalu – rodziców, nauczycieli i edukatorów filmowych. Składają się na nią wykład „Wzajemna ciekawość, czyli o komunikacji dorosłych z dziećmi”, całodzienne warsztaty dla nauczycieli i edukatorów poświęcone edukacji filmowej oraz komunikacji z uczniami, a także dwa seminaria dla rodziców: „Jestem OK taki, jaki jestem” i „Dziecko w szkole”.

Więcej informacji oraz formularze zapisów na wybrane wydarzenia znajdują się na stronie kinodzieci.pl

Festiwal Filmowy Kino Dzieci to jeden z największych festiwali filmów dla młodych widzów w Polsce. Czwarta edycja odbędzie się w dniach 23 września – 1 października w 20 miastach, pod hasłem „Pora na ciekawość”. W programie znalazło się ponad 100 filmów: filmy aktorskie, animacje oraz krótkie metraże. Kino Dzieci to także spotkania i warsztaty dla nauczycieli i rodziców, warsztaty dla dzieci, spotkania z gośćmi, pokazy z muzyką na żywo.