Parada rozświetlonych łodzi, pokazy wakeboardu, bezpłatne spływy rzeką, kajakowa masa krytyczna i spacer z ornitologiem - to tylko niektóre punkty programu tegorocznego Święta Wisły, które odbędzie się w najbliższą sobotę. Władze Warszawy obiecują moc atrakcji zarówno na wodzie jak i lądzie.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej na bulwarach, że z inicjatywy społecznej rok 2017 jest Rokiem Rzeki Wisły. Przypomniał, że w połowie czerwca został otwarty kolejny fragment przebudowanych bulwarów między mostem Świętokrzyskim a ul. Karową.

"Sam bulwar jest przede wszystkim miejscem, które jest bardzo wysoko oceniane przez warszawiaków. Gdybyśmy policzyli, jak +głosują nogami+ na bulwarze to efekt na pewno przerasta nasze najśmielsze oczekiwania. Wydaje się, że Święto Wisły jest ukoronowaniem wszystkich działań, które +na Wiśle+ się działy" - powiedział Olszewski.

Program tegorocznego, 10. już Święta Wisły obejmuje szereg wydarzeń nie tylko na wodzie, ale także m.in. na bulwarach i na plażach.

Kulminacyjnym punktem święta będzie parada rozświetlonych jednostek pływających, ma w niej popłynąć ponad 50 statków i łodzi. Statki wyruszą o godz. 19.30 i przepłyną od mostu Gdańskiego do mostu Świętokrzyskiego, a następnie wpłyną do Portu Czerniakowskiego. Paradę będzie można podziwiać nie tylko z perspektywy bulwarów - mieszkańcy będą mogli także wkroczyć na pokład.

"Będzie można po prostu wziąć w niej udział na pokładzie, na czym nam najbardziej zależy" - podkreślił Jan Piotrowski z Biura Marketingu m.st. Warszawy. Dodał, że wszystkie jednostki zapewnią 2614 miejsc.

Święto Wisły rozpocznie się w sobotę o godz. 9.30 od startu 10-kilometrowego Biegu Wisły. Trasa będzie prowadziła z Golędzinowa na Saską Kępę na plaży - podkreślił Piotrowski.

Zapowiedział, że przez cały dzień na bulwarach będą animacje i spotkania. Na stoisku zlokalizowanym w pobliżu Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie można samodzielnie lub z pomocą animatorów wykonać strój syreny.

Po raz pierwszy w ramach Święta Wisły odbędzie się parada syren – zapowiedział dyrektor Biura Marketingu m.st. Warszawy Robert Zydel. "Na autora lub autorkę najciekawszego przebrania czeka nagroda oraz zaszczyt poprowadzenia wieczornej parady łodzi, która jest punktem kulminacyjnym wydarzenia" – dodał.

W programie wydarzenia znalazły się również m.in. rejsy drewnianymi łodziami, motorówkami, będzie można wybrać się na spacer ornitologiczny połączony z obrączkowaniem ptaków. Wiceprezydent Olszewski zapowiedział, że weźmie udział w kajakowej masie krytycznej.