Przedpremierowy pokaz "Duszy i ciała", nagrodzonego główną nagrodą na festiwalu w Berlinale, seanse włoskich filmów dokumentalnych i spotkania z twórcami to część atrakcji, czekających na uczestników Festiwalu Hommage a Kieślowski, który potrwa do 10 września.

W dniach 7-10 września w niewielkim Sokołowsku pod Wałbrzychem, gdzie w młodości mieszkał Krzysztof Kieślowski, odbędzie się kolejna edycja festiwalu filmowego, organizowanego przez Fundację Sztuki Współczesnej IN SITU. Widzowie zobaczą obrazy zgrupowane w trzech sekcjach; projekcje odbywać się będą w kilku miejscach, m.in. w Kinoteatrze Zdrowie.

W Re:Interpretacjach zaprezentowane zostaną europejskie fabuły, a otworzy je nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale obraz "Dusza i ciało", w reżyserii Węgierki Ildiko Enyedi. Jest to historia młodej kobiety, obdarzonej genialną pamięcią i zafascynowanego nią mężczyzny, szefa firmy, w której oboje pracują.

Widzowie zobaczą również obrazy: "Pożegnanie z Europą" Marii Schrader, czyli filmową biografię pisarza Stefana Zweiga, czesko-słowacki "Brud" Terezy Nvotovej, opowiadający historię młodej dziewczyny, która zmaga się z osobistą traumą, czy "Zagubieni", społeczną satyrę w reżyserii czeskiego reżysera Petra Zelenki.

Dokumenty, głównie autorstwa reżyserek, obejrzeć można w ramach sekcji Bez fikcji!. Wśród nich znajdą się m.in. "Nauka" Emi Buchwald, "Więzi" Zofii Kowalewskiej, "Trzy rozmowy o życiu" Julii Staniszewskiej, "Polonez" Agnieszki Elbanowskiej czy "Pani Rena od Aniołów" Aleksandry Folczak.

Na festiwal przyjadą również dokumenty z Włoch - "Liberami" Federicy Di Giacomo (najlepszy film konkursu Horyzonty na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji) oraz "Crazy for Football: The Craziest World Cup" Volfango De Biasi (tegoroczna nagroda Włoskiej Akademii Filmowej za najlepszy film dokumentalny).

Z kolei polskie produkcje reżyserów pokolenia Kieślowskiego i samego patrona festiwalu oraz twórców, którymi się inspirowali przypomniane zostaną w ramach sekcji Hommage a Kieślowski; odbędzie się pokaz "Zawróconego" w reż. Kazimierza Kutza, z kolei postać Kazimierza Karabasza, będącego inspiracją twórczą dla Kieślowskiego, przypomni w "Intensywności spojrzenia" Andrzej Sapija.

Filmowym pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i krytykami filmowymi oraz debaty z udziałem reżyserów, scenarzystów i aktorów; dyskusje toczyć się będą m.in. w ramach panelu dyskusyjnego "Remanent kina czeskiego".

Wśród gości festiwalu znajdą się m.in. aktor Zbigniew Zamachowski, który opowie o swojej współpracy z patronem festiwalu, oraz Krzysztof Zanussi, Andrzej Titkow i Piotr Jaxa. Na festiwal przyjedzie także żona reżysera "Dekalogu", Maria Kieślowska, sprawująca patronat honorowy nad tym wydarzeniem.

Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie www.hommageakieslowski.pl. Dzięki współpracy Hommage a Kieślowski z Narodowym Instytutem Audiowizualnym po raz pierwszy wybrane filmy festiwalu zobaczy także publiczność stolicy.

Krzysztof Kieślowski(ur. 27 czerwca 1941 r., zm. 13 marca 1996 r.) był reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, jednym z współtwórców kina moralnego niepokoju. Swoje najważniejsze obrazy takiej jak "Krótki film o zabijaniu", "Krótki film o miłości", "Podwójne życie Weroniki" i trylogia "Trzy kolory", stworzył we współpracy ze scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem. Kieślowski był laureatem prestiżowych nagród, m.in. Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za "Trzy kolory: Niebieski", oraz Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za "Trzy kolory: Biały".