O śmierci dramatopisarza poinformowali w środę AFP przedstawiciel teatru. Jak napisał: "autor, reżyser, aktor Adel Hakim walczył dzielnie przez trzy lata z chorobą zwyrodnieniową, nadal tworzył i uczestniczył w przygodzie Theatre des Quartiers w Ivry".

Adel Hakim urodził się 13 października 1953 r. w Kairze. Przed przyjazdem w 1972 r. do Francji na studia doktoranckie w dziedzinie filozofii mieszkał w Egipcie i Libanie. Teatru uczył się od Johna Strasberga i Ariane Mnouchkine w Theatre du Soleil. W 1992 r. razem z Elisabeth Chailloux objął dyrekcję Theatre des Quartiers w Ivry. Sam Hakim reżyserował m.in. sztuki Ajschylosa, Botho Straussa, Carla Goldoniego, Luigiego Pirandello, Williama Szekspira, Sofoklesa i Pierre'a de Marivaux. Był również autorem sztuk, z których niektóre przetłumaczono i grano na Bliskim Wschodzie. Największe uznanie przyniósł mu dramat "Executeur 14" o wojnie w Libanie, którego premiera odbyła się w 1991 r. w Theatre Gerard Philipe w Saint-Denis.

W Theatre des Quartiers tworzył międzynarodowe przedstawienia z udziałem aktorów kirgiskich, chilijskich, urugwajskich i palestyńskich. W 1988 r. wystąpił w filmie Rene Gilsona "Un ete a Paris".

W grudniu 2016 r. jego zespół teatralny przeniósł się do nowego budynku. Odnowiona przestrzeń Theatre des Quartiers w styczniu br. gościła dwa spektakle grane w języku arabskim przez aktorów Palestyńskiego Teatru Narodowego - "Antygonę" Sofoklesa i "Róże i jaśmin" wg sztuki samego Adela Hakima.

Jak podała AFP, Hakim pragnął zakończyć swoje cierpienia z pomocą organizacji Dignitas, w której szeregi wstąpił. Jednak jego stan zdrowia nie pozwolił mu na podróż do Szwajcarii. Pozostawił po sobie list pt. "Libre adieu", w którym objaśniał swój wybór i bronił prawa do "wspomaganego samobójstwa". Żałował, że ta forma "wolności" jest "zakazana przez francuskie prawo".