Nieodkryte jeszcze atrakcje turystyczne woj. łódzkiego, a także jego smaki, kulturę i tradycję będą mogli poznać goście Mixera Regionalnego 2017. 14. edycja święta promującego Łódzkie odbędzie się w sobotę na ul. Piotrkowskiej w Łodzi.

"Na ul. Piotrkowskiej w pigułce zaprezentuje się całe województwo. Od godz. 10 na 150 stoiskach swój dorobek przedstawią samorządy, instytucje oraz tradycyjnie koła gospodyń wiejskich. Od ul. Zamenhoffa do pasażu Schillera czeka nas mnóstwo atrakcji - m.in. warsztaty, koncerty, degustacje potraw kuchni regionalnej" - zapowiedział marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Najważniejszą częścią cyklu wydarzeń promujących Łódzkie będzie uliczny jarmark, na którym swoje atrakcje pokażą wszystkie gminy i powiaty oraz regiony partnerskie woj. łódzkiego. Jak poinformował Stępień, wystawcy mają odkryć przed mieszkańcami województwa atrakcje turystyczne, kulturalne, folklorystyczne, czy kulinarne swoich małych ojczyzn.

"Hasałem tegorocznego Mixera Regionalnego jest bowiem: Łódzkie na weekend. Wszyscy wystawcy są zobowiązani pokazać to, czym mogą pochwalić się przed całym regionem, przedstawić propozycję spędzenia wolnego czasu i zaprosić gości do siebie na weekend" - wyjaśnił.

Powiat brzeziński wspólnie z Zalewem Batorówka ma promować wędkarstwo wśród dorosłych i dzieci. Z tej okazji na najsłynniejszej ulicy stolicy województwa pojawi się łódź i magnetyczne ryby.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku zapoznają się zaś z ofertą Rowerowego Wielunia i Zespołu Parków Krajobrazowych Woj. Łódzkiego. Pasjonaci historii dowiedzą się o planowanych inscenizacjach bitew i obchodach rocznic wydarzeń historycznych w regionie, a propozycje artystyczne przedstawią łódzkie instytucje kultury - m.in. Teatr im. Stefana Jaracza, Teatr Wielki i Filharmonia Łódzka.

"Woj. łódzkie wciąż nie zostało jeszcze do końca odkryte. Mamy takie perełki, jak Łowicz, Uniejów, czy Spała, ale właśnie na Mikserze można przekonać się, że w naszym regionie jest tak urokliwe miejsce, jak choćby Konewka, która skrywa wiele tajemnic II wojny światowej, m.in. bunkry" - powiedział PAP dyrektor Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego Woj. Łódzkiego Maciej Łaski.

W tym roku wśród imprez towarzyszących Mixerowi są m.in. Targi Ekonomii Społecznej, na których będzie można skosztować regionalnych potraw oraz zapoznać się z ofertą warsztatów terapii zajęciowej. Łódzki Dom Kultury przygotuje sześć stref tematycznych poświęconych m.in. obchodom roku Władysława Reymonta i Józefowi Piłsudskiemu. Będzie można również podziwiać i kupić wyroby pracowni rękodzielniczych, wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach oraz w grach miejskich, których tematami mają być m.in. pszczoły i Władysław Reymont.

Na ustawionej w pasażu Schillera scenie wystąpią artyści z regionu łódzkiego oraz zespół "Diamanti" i Orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi.