49 utworów z całej Polski nadesłano na konkurs na sztukę teatralną dla dzieci lub młodzieży pt. "Demokracja. Nie tylko dla dorosłych", zorganizowany przez Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku i fundację MiastoKreacja. Laureat zostanie ogłoszony 17 września.

"W czasach, kiedy coraz częściej odchodzi się od uznawanych przez wielu za oczywiste podstawowych wartości jak wolność, równość, sprawiedliwość, pluralizm, tolerancja, praworządność czy szacunek dla praw obywatelskich, postanowiliśmy zaproponować autorom stworzenie opowieści scenicznych dla najmłodszych obywateli naszego społeczeństwa, które o tych wartościach przypominają" – wyjaśniła, cytowana w środowym komunikacie prasowym teatru Miniatura, pomysłodawczyni konkursu, reprezentująca fundację MiastoKreacja, Anna Czekanowicz-Drążewska.

Sekretarz jury i rzeczniczka prasowa Teatru Miniatura Agnieszka Kochanowska przyznała w rozmowie z PAP, że demokracja jako hasło przewodnie konkursu jest trudnym tematem.

"Większości młodych ludzi, ale nie tylko, kojarzy się ona głównie z organizowanymi cyklicznie wyborami. I tym bardziej warto się z tym zmierzyć i uwrażliwiać na problemy demokracji najmłodsze pokolenie, które za jakiś czas będzie decydować o przyszłości kraju. Scena teatralna zaś, gdzie odbywa się żywy dialog i spotkanie różnych poglądów, jest do tego wymarzonym miejscem" - oceniła.

Kochanowska wyjaśniła, że konkurs teatralny "Demokracja. Nie tylko dla dorosłych" ogłoszony został po raz pierwszy. "Czy będą kolejne edycje, to jeszcze nie zostało rozstrzygnięte" - dodała.

Oprócz Czekanowicz-Drążewskiej i Kochanowskiej w konkursowym jury zasiadają także: autorka książek dla dzieci Roksana Jędrzejewska-Wróbel, reżyser i dramaturg Jakub Roszkowski, Zbigniew Rudziński z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz dyrektor Teatru Miniatura Romuald Wicza-Pokojski.

Pod koniec sierpnia jury wybierze od 3 do 5 sztuk finałowych, które następnie zostaną przedstawione w formie czytań towarzyszących ogłoszeniu wyników konkursu.

Imię i nazwisko laureata zostanie ogłoszone 17 września podczas uroczystej gali w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Nagrodą jest 20 tys. złotych. Teatr Miniatura gwarantuje sobie także prawo do ewentualnego wystawienia zwycięskiej sztuki na deskach teatru.