Występem grupy Impro Atak! w sobotę wieczorem zostaną zainaugurowane w Łodzi Pasaże Sztuki. To cykl wydarzeń artystycznych – m.in. improwizowanego spektaklu, koncertu poetyckiego i akcji street art – prezentowanych w sierpniu na ul. Piotrkowskiej.

Jak tłumaczą organizatorzy kulturalnych atrakcji z dziedzin sztuki awangardowej i alternatywnej w przestrzeni miejskiej, mają one "ożywić ul. Piotrkowską i zintegrować kulturę z samą ulicą, a ulicę z jej mieszkańcami".

"Prezentowane wydarzenia umiejscowione będą w naturalnej przestrzeni dla działań artystycznych, w otoczeniu bogatej architektury kamienic przy ul. Piotrkowskiej, a także jej pasaży" – wyjaśniła Małgorzata Loeffler z Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

Dodała, że projekt nawiązywać będzie do realizowanych w tym miejscu w przeszłości artystycznych przedsięwzięć – m.in. ulicznych akcji Akademii Ruchu, jakie podejmowane były właśnie na głównym deptaku miasta w latach 70., w ramach Łódzkich Spotkań Teatralnych czy happeningi w wykonaniu Łodzi Kaliskiej lub Łódzkiej Pomarańczowej Alternatywy.

Wydarzenia z różnych dziedzin sztuki: teatru, plastyki, warsztatów wizualnych, i muzyki alternatywnej - będą prezentowane przez trzy kolejne soboty sierpnia w znajdującym się przy ul. Piotrkowskiej pasażu Schillera. Podczas inauguracji widzowie obejrzą powstający na ich oczach spektakl grupy Impro Atak! (początek o godz. 19.30). To założony w 2014 r. zespół teatralny, wykorzystujący różne formy improwizacji. W jego skład wchodzą profesjonalni aktorzy oraz muzycy. Wystawiane przez nich spektakle powstają ad hoc, na podstawie sugestii widzów, którzy inspirują aktorów do tego, co ma się wydarzyć na scenie. Dzięki temu każde przedstawienie jest niepowtarzalne.

Za tydzień w tym samym miejscu od południa tworzona będzie instalacja przestrzenna z udziałem mieszkańców, którzy na specjalnej konstrukcji będą mogli malować swoje obrazy. "Będzie to jednocześnie okazja do prezentacji utalentowanych łódzkich twórców. Forma ma także porwać samych mieszkańców do wyrażania swojej ekspresji w przestrzeni miejskiej" – tłumaczyła Loeffler.

Cykl artystycznych atrakcji w sobotę 19 sierpnia zakończy Bitwa Taneczna, czyli 30-sekundowe pojedynki taneczne oraz recital Janusza Radka. Wokalista i aktor w muzycznych aranżacjach zinterpretuje wiersze Haliny Poświatowskiej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.