StartOff rozpocznie o 22 polski didżej i producent posługujący się pseudonimem Eltron John. Później publiczność będzie bawiła się przy muzyce Byron The Aquarius (USA), Demuja (Austria) i Antigone (Francja). StartOff zakończy - już nad ranem w piątek - Urloop (Polska).

Sam przyciągający co roku tysiące miłośników muzyki alternatywnej Off Festiwal rozpocznie się w piątek w Dolinie Trzech Stawów, gdzie do niedzieli widzowie obejrzą koncerty ok. 70 wykonawców, występujących na czterech scenach: Miasta Muzyki, Leśnej, Scenie Trójki i Eksperymentalnej.

Wśród gwiazd tegorocznego Off Festiwalu są m.in.: PJ Harvey, Swans, Feist i Talib Kweli. Publiczność wysłucha też np. koncertów grupy Mitch&Mitch oraz Artura Rojka - pomysłodawcy i dyrektora artystycznego festiwalu, który wystąpi z zespołem Kwadrofonik.

W tym roku koncertom towarzyszy wyjątkowo bogaty program wydarzeń – m.in. Kawiarnia Literacka, której kuratorką będzie w tym roku Sylwia Chutnik. W programie kawiarni są debaty i słuchowiska, czyli czytanie książek przez ich autorów i autorki wraz z akompaniamentem muzyków. Wśród pisarzy, którzy przyjęli zaproszenie do kawiarni są m.in. Michał Witkowski, Natalia Fiedorczuk-Cieślak oraz Szczepan Twardoch.

Najmłodsi uczestnicy festiwalu mogą jak co roku spędzić ten czas w Piaskoffnicy. To miejsce zabawy i wypoczynku - dzieci mają tam robić zamki, grać w klasy i podchody, tworzyć prace plastyczne.

Off Festival odbywa się od 2006 r. Jak piszą organizatorzy, „powstał nie po to, by się wszystkim podobać, ale po to, by intrygować, zadawać pytania, oburzać, prowokować do dyskusji, inspirować”. Zanim zapadła decyzja o przeniesieniu imprezy do Katowic, do 2009 r. festiwal odbywał się w Mysłowicach.

Na Off Festivalu wystąpiły legendy światowej muzyki alternatywnej. Zaproszenie organizatorów przyjęli już m.in. Iggy Pop, Patti Smith, The Smashing Pumpkins, Primal Scream, The Flaming Lips, The National i Public Image Limited.