76 artystycznych wydarzeń, w tym spektakle, performance, happeningi, koncerty złożą się na 20. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. W ramach imprezy, której inauguracja odbyła się 28 lipca, będą miały miejsce dwa konkursy. Festiwal zainaugurował spektakl "Wyspa" Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia w reżyserii Grzegorza Brala.

Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, w ramach której na scenie Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku oraz innych instytucji kulturalnych w Trójmieście, prezentowane są szekspirowskie spektakle i podobne przedsięwzięcia z całego świata. W tym roku będą to m.in. wykonawcy z Wielkiej Brytanii, Rosji, Włoch, Izraela, Iranu oraz Polski.

Jak poinformował w piątek PAP dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego prof. Jerzy Limon, jednym z gości tej edycji festiwalu będzie m.in. teatr Forced Entertainment z Sheffield. „W ich wykonaniu zobaczymy wszystkie 36 dzieł Williama Szekspira. Prezentowane one będą przez 9 dni, a każdego z nich zobaczymy cztery spektakle” – poinformował PAP prof. Limon.

Dodał, że każde z przedstawień teatru z Sheffield trwa maksymalnie godzinę, a wykonawcą zawsze jest jeden aktor bądź aktorka. „W tych spektaklach, wystawianych z użyciem współczesnego języka angielskiego, bardzo ważną rolę grają też przedmioty, głównie codziennego użytku, w tym np. buteleczki, solniczki, filiżanki i inne przedmioty przede wszystkim rodem z kuchni, które w oryginalny sposób włączono do spektakli” – powiedział PAP prof. Limon.

Częścią festiwalu będzie też tradycyjny konkurs na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Szekspira oraz utworów inspirowanych jego dziełami zrealizowanych w sezonie teatralnym 2015/2016. Z racji przypadającej w tym roku 400. rocznicy śmierci dramaturga, spektakli takich powstało na polskich scenach wyjątkowo dużo. Spośród 15 z nich do drugiego etapu konkursu zakwalifikowano trzy, które zostaną pokazane w trakcie gdańskiego festiwalu i walczyć będą o główną nagrodę konkursu - Złotego Yoricka.

Wybrane spektakle to: „Hamlet” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, „Burza” w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz „Juliusz Cezar” w reżyserii Barbary Wysockiej z Teatru Powszechnego w Warszawie. Werdykt ogłoszony zostanie 7 sierpnia.

Prezentacje festiwalowe odbywać się będą w siedmiu różnych lokalizacjach Trójmiasta

Formę konkursu przybierze także w tej edycji festiwalu przegląd Szekspir Off czyli prezentacja małych form teatralnych, spektakli teatrów lalkowych oraz teatrów tańca, happeningów, musicali, koncertów, kabaretów oraz filmów inspirowanych dziełami Szekspira. „Wszystkie te prezentacje przygotowali zawodowi artyści” – podkreślił w rozmowie z PAP prof. Limon.

Na przegląd złożą się w sumie 34 utwory, w tym spektakle z pięciu wyższych szkół teatralnych z Polski, ale też pokazy artystów pochodzących z Australii, Wielkiej Brytanii czy Rumunii. Pula nagród w konkursie, w którym jurorami będą Jadwiga Możdżer, Paweł Aigner i Adam Orzechowski, wyniesie w sumie ponad 16 tys. zł.

Prezentacje festiwalowe odbywać się będą w siedmiu różnych lokalizacjach na terenie całego Trójmiasta, w tym na dużej scenie Teatru Wybrzeże, w gdańskim Teatrze w Oknie, w murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, na scenie Teatru Gdynia Główna, w Młodym Byronie (Dworek Sierakowskich w Sopocie) oraz w Restauracji San Marco ul. Długiej w Gdańsku.

Nieodłączną częścią festiwalu będą również spotkania z twórcami, próby otwarte oraz warsztaty. Na te ostatnie złożą się zajęcia przeznaczone głównie dla nauczycieli, trenerów, pedagogów czy osób prowadzących różnego rodzaju grupy młodzieżowe. Będą to m.in. zajęcia teatralne i aktorskie oraz te związane z komunikacją międzyludzką. Warsztaty poprowadzą eksperci z Polski, Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Jak powiedział prof. Limon, na 20. edycję festiwalu złoży się w sumie 286 wydarzeń artystycznych w wykonaniu m.in. 150 zespołów teatralnych z 39 krajów. Dotychczasowe edycje imprezy zgromadziły w sumie około 150 tysięcy widzów.

Na 19 dotychczasowych festiwalach gościły m.in. teatry z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Korei Południowej, USA, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe. W gronie twórców zaproszonych na dotychczasowe edycje znajdowali się m.in. Luk Perceval, Laszlo Bocsardi, Elizabeth LeCompte, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall czy Giuseppe Dipasquale.

Organizatorami festiwalu, który potrwa do 7 sierpnia, są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense.